Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu udanego testu systemu przeciwokrętowego K-300P Bastion-P w Arktyce. Nie są to jedyne ćwiczenia przeprowadzone przez Rosjan za kołem polarnym w ostatnich tygodniach.

Dwie wyrzutnie zostały rozmieszczone na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich we wschodniej części rosyjskiej Arktyki. 26 września odpalono naddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Oniks, które poraziły cele rozmieszczone w odległości około 60 kilometrów na Morzu Łaptiewów.

Był to pierwszy test systemu od czasu rozmieszczenia go w Arktyce w roku 2018. Próbę przeprowadzono w trakcie powrotu okrętów Floty Północnej uczestniczących w manewrach „Wostok 2018”.

W sierpniu, również na wyspie Kotielnyj, przeprowadzono ćwiczenia z udziałem pocisków P-15 Tiermit systemu Rubież. Atakowano wówczas cele położone w odległości 50 kilometrów na pokrytej lodem części Morza Łaptiewów. W tym samym czasie niszczyciel Wiceadmirał Kułakow przeprowadził próby systemu przeciwlotniczego 3K95 Kinżał oraz dział AK-100 i AK-630. W trakcie tych samych ćwiczeń przeprowadzono również testy systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1.

Rosja systematycznie wzmacnia swoją obecność w Arktyce. Półwysep Kola był jednym z pierwszych miejsc, gdzie trafił system przeciwlotniczy S-400 Triumf. Wojska lądowe otrzymują arktyczne wersje czołgów T-80 oraz transporterów opancerzonych BTR-82 i MT-LB. Dostawom sprzętu towarzyszy rozbudowa infrastruktury.

Zobacz też: Arktyczne kłopoty NATO

(rt.com, structure.mil.ru, thebarentsobserver.com)

ministerstwo obrony Rosji