Na Morzu Czarnym trwają wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji i Egiptu. Manewry morsko-lądowe o kryptonimie „Most Drużby (przyjaźni)″ mają wedle oficjalnych zapewnień wzmocnić współpracę wojskową pomiędzy stronami. Ćwiczenia potrwają od 17 do 24 listopada. Część morska koncentruje się na obronie okrętów, w tym zwalczaniu celów powietrznych i nawodnych. Osobne etapy są poświęcone zadaniom poszukiwawczo-ratunkowym, uzupełnianiu zaopatrzenia na pełnym morzu i kontroli podejrzanych jednostek.

20 listopada na poligonie nieopodal Noworosyjska odbyły się ćwiczenia sił specjalnych z obu krajów. Szef wydziału operacyjnego marynarki wojennej Egiptu, wiceadmirał Mahmud Adel Mahmud Fajzi, został mianowany dowódcą ćwiczeń morskich i szefem delegacji Egiptu.

Ze strony Egiptu w ćwiczeniach biorą udział fregata Al-Iskandarijja typu Oliver Hazard Perry, korweta Al-Fateh typu Gowind i szybki okręt rakietowy Mahmud Fahmi typu Ambassador Mk III. Ze strony rosyjskiej w ćwiczeniach biorą udział fregata Admirał Makarow projektu 11356Р (na zdjęciu), mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo projektu 21631, patrolowiec Dmitrij Rogaczow projektu 22160 i holownik ratowniczy Profiessor Nikołaj Muru projektu 22870.

Rosja i Egipt prowadzą regularne ćwiczenia od 2015 roku, kiedy Kair ponownie nawiązał współpracę wojskową z Moskwą. Po raz pierwszy jednak „Most Przyjaźni” odbywa się na Morzu Czarnym, co część ekspertów postrzega jako wyraźny sygnał pod adresem Turcji. Ankara aktywnie wspiera w Libii Rząd Porozumienia Narodowego, z kolei Kair jest stronnikiem Libijskiej Armii Narodowej Chalify Haftara.

Egipt już wcześniej deklarował gotowość interwencji wojskowej w Libii w przypadku, gdyby GNA kontynuowała swoją ofensywę. Nie jest tajemnicą że LNA wspierała także Moskwa, zaangażowana militarnie w Libii. Egipt wspomaga również Grecję, odwiecznie skonfliktowaną z Turcją. Na początku listopada Egipt i Grecja przeprowadziły wspólnie z Cyprem ćwiczenia morskie, w których udział wziął śmigłowcowiec desantowy Gamal Abdel Nasser typu Mistral.

Do końca lat 70. to ZSRR był głównym sojusznikiem Kairu. Po normalizacji stosunków z Izraelem miejsce Moskwy zajął Waszyngton, ale po obaleniu wieloletniego prezydenta Husniego Mubaraka Egipt zaczął na nowo rozwijać więzy z Moskwą. Ostatnio zdecydował się na zakup rosyjskich myśliwców Su-35, pomimo groźby sankcji ze strony USA. W mediach pojawiały się także informacje o rzekomych planach utworzenia w Egipcie rosyjskiej bazy wojskowej.

Wyjście fregat Al-Iskandarijja i Admirał Makarow z portu w Noworosyjsku:

Zobacz też: Egipt szuka wsparcia Kenii ws. kontrowersyjnej tamy na Nilu

(mil.ru, philenews.com, tass.com)

Ad Meskens, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International