Indie i Japonia podpisały 10 września porozumienie o wzajemnym wsparciu logistycznym sił zbrojnych obu państw. Jest to ostatni tego typu układ między państwami zaangażowanymi w czterostronny dialog bezpieczeństwa, znany jako Quad. Indie i Japonia zagwarantowały sobie tym samym wzajemny dostęp do baz wojskowych i zaplecza logistycznego. Komunikat indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych stwierdził, że „umowa jeszcze bardziej pogłębi współpracę w zakresie obrony pomiędzy oboma krajami i przyczyni się do pokoju i bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku”.

Quad to idea czterostronnej współpracy Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii oraz Indii. Jako pierwszy wystąpił z koncepcją już w roku 2007 premier Japonii Shinzō Abe, który chciał w ten sposób stworzyć koalicję państw demokratycznych równoważącą rosnące wpływy Chin w przypadku ograniczenia zaangażowania Waszyngtonu w regionie. Pomysł powraca regularnie co kilka lat i pomimo zainteresowania ze strony wszystkich czterech państw nigdy do końca się nie skrystalizował z racji odmiennych celów. Do tego samą koncepcję szybko przejęli Amerykanie, nadając Quadowi bardziej antychiński rys.

Indyjsko-japońskie porozumienie jest ostatnim zawartym przez państwa tej nadal efemerycznej koalicji. Stany Zjednoczone od lat mają umowy o współpracy logistycznej (LEMOA) z sojuszniczymi Australią i Japonią, zaś w roku 2016 zawarły analogiczne porozumienie z Indiami. Proces zawierania porozumień logistycznych między trójką pozostałych uczestników Quadu przebiegał wolniej. Australia i Japonia podpisały umowę dwustronną w styczniu 2017 roku. Początkowo najbardziej oporne były Indie i dopiero zaostrzająca się konfrontacja z Chinami w Himalajach zdopingowała decydentów z Nowego Delhi.

Porozumienie logistyczne między Indiami i Australią podpisano w czerwcu 2020 roku. Co ciekawe, umowa z Japonią miała zostać podpisana już w grudniu ubiegłego roku podczas wizyty premiera Shinzō Abe w Nowym Delhi. Spotkanie jednak odwołano po wybuchu w Indiach gwałtownych protestów, wywołanych wprowadzeniem przez rząd Narendry Modiego kontrowersyjnego prawa imigracyjnego. Później na przeszkodzie stanął wybuch pandemii COVID-19.

W rozwijaniu współpracy z potencjalnymi sojusznikami Indie nie ograniczają się do państw Quadu. W roku 2017 zawarły porozumienie logistyczne z Singapurem, w ubiegłym roku – z Francją i Koreą Południową. Cały czas trwają także rozmowy z Rosją.

Zobacz też: Rząd Japonii chce wspierać eksport uzbrojenia

(kyodonews.net, nikkei.com)

Kaijō Jieitai