W sobotę 14 stycznia w Sydney odbyło się spotkanie premiera Japonii Shinzō Abe i jego australijskiego odpowiednika Malcolma Turnbulla. Wizyta japońskiego polityka związana jest z rosnącym napięciem na Morzu Południowochińskim i ma na celu wzmocnienie dotychczasowych stosunków obronnych z Australią.

Abe stwierdził, że w obecnej sytuacji geopolitycznej w tym regionie świata nadaje stosunkom pomiędzy Australią i Japonią coraz większego znaczenia. Podkreślił również, jak ważne jest przywiązanie do przestrzegania prawa międzynarodowego i wolności żeglugi (zobacz też: USA: „Wolność żeglugi nie tylko dla wielorybów”). Oba kraje poszukują nowych możliwości ochrony swoich interesów handlowych i strategicznych w regionie Azji i Pacyfiku.

Premierzy podpisali umowę Acquisition and Cross‑Servicing Agreement (ACSA), która zakłada zacieśnienie współpracy w zakresie ćwiczeń i szkoleń wojskowych, a także operacji pokojowych. Finalizacja umowy ma się odbyć do końca 2017 roku. Abe i Turnbull potwierdzili również duże znaczenie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

(channelnewsasia.com)

ABIS Cassie McBride, domena publiczna