29 sierpnia indyjscy żołnierze stacjonujący nad jeziorem Banggong Co w Himalajach zajęli kluczowe wzniesienia w pobliżu południowego brzegu. Działania te natychmiast wywołały protesty Chin, które oskarżyły Nowe Delhi o naruszenie rozejmu i dążenie do eskalacji konfliktu.

Według Pekinu operację przeprowadzono około godziny 23.00 – pod osłoną nocy indyjskie siły szybko opuściły swoje stanowiska i zajęły sporne obszary. Indyjskie źródła twierdzą, że były to działania wyprzedzające, ponieważ Chińczycy rzekomo sami planowali taką samą operację. Pekin zdementował te pogłoski. Wcześniej jednak Indusi przedstawili zdjęcia satelitarne dowodzące, że Chińczycy łamią wynegocjowane porozumienie, budując całoroczną bazę wojskową.

Ten, kto kontroluje wzniesienia wokół jeziora, ma naturalną przewagę nad przeciwnikiem, dlatego o ich zajęcie stoczono swoisty wyścig, ale do konfrontacji żołnierzy nie doszło. Indie wysłały w region Banggong Co dodatkowe siły, ściągnięte mostem powietrznym do Ladakhu po majowym kryzysie w dolinie Galwanu. Mimo iż oficjalnie rozmowy mające zakończyć konflikt cały czas trwają, obie strony umacniają swoją obecność w Himalajach.

Rokowania nie przynoszą rezultatów. Chiny i Indie umacniają swoje pozycje nad Banggong Co, ciężar konfliktu przesunął się jednak na południe. Z perspektywy Nowego Delhi jest to sytuacja korzystna, ponieważ spycha Chiny do defensywy i daje Indusom możliwość bezpośredniego obserwowania działań Pekinu. Obecnie przewaga strategiczna w tej części Himalajów znajduje się po stronie Indii.

W sierpniu Indie oskarżyły Chińczyków o rozpoczęcie budowy dwóch lądowisk dla śmigłowców i stanowiska dla wyrzutni pocisków przeciwlotniczych. Rozbudowa potencjału lotniczego i powstanie całorocznej bazy może oznaczać, że Pekin przygotowuje się na otwartą wojnę w Himalajach. Nowe Delhi podjęło więc decyzję o radykalnym skróceniu czasu osiągnięcia gotowości operacyjnej przez nowo kupione myśliwce wielozadaniowe Dassault Rafale. Aby to umożliwić, Francuzi zgodzili się na przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Rafale’i i przekazali Indiom pociski powietrze–powietrze z własnych zapasów.

Zobacz też: Kto przewozi amerykańskich żołnierzy?

(theprint.in, indiatoday.in)

Antônio Milena, Creative Commons Attribution 3.0 Unported