Hanwha Defence Australia poinformowało 16 marca, że zakończono integrację dwóch izraelskich systemów – aktywnego systemu ochrony pojazdu Iron Fist i przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2 – z bojowym wozem piechoty AS 21 Redback. Jest to ważny krok naprzód w rywalizacji południowokoreańskiego pojazdu o zamówienie w programie Land 400 Phase 3, w którego ramach do australijskich wojsk lądowych trafi 450 bwp i 17 wozów wsparcia (Manoeuvre Support Vehicle). Południowokoreański pojazd konkuruje z Lynksem KF41, oferowanym przez Rheinmetall Defence Australia.

Pod koniec 2020 roku zademonstrowano zdolność systemu Iron Fist zainstalowanego na Redbacku do przechwytywania wrogich pocisków. Z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca odpalono kilka pocisków Spike LR2. Do sieci trafił film z prowadzonych w Izraelu prób ze Spike’ami, na którym widać trafienie w bliżej nieokreślonej cel, a także konstrukcję wyrzutni pocisków i elementy systemu Iron Fist. Testowany egzemplarz AS 21 jest innym niż te, które trafiły do Australii.Team Redback to konsorcjum oferujące AS 21 australijskim wojskom lądowym składające się z południowokoreańskiego Hanwha Defense, izraelskiego Elbitu (dostawca rozwiązań wieży) i grupy przedsiębiorstw australijskich. Zespół określił próby Iron Fist i Spike’ów LR2 jako „kamienie milowe w procesie zatwierdzania ofensywnych i obronnych systemów Redbacka”. Wypada przypomnieć, że Redbacka można również zintegrować z nahełmowym systemem celowniczym dowódcy i kierowcy Iron Vision działającym w technice rzeczywistości rozszerzonej i pozwalającym załodze – za pośrednictwem czujników na zewnątrz – „widzieć przez pancerz”. Siły Obronne Izraela zamierzają używać Iron Vision w wozach bojowych budowanych w ramach programu Karmel i w czołgach podstawowych Merkawa siman 4 Barak.

Prototypowy Redback prezentowany w Australii.
(Andrew Green, Department of Defence)

Redback jest oferowany z dwuosobową modułową wieżą T-2000 uzbrojoną w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów. Wieża nadaje się jednak do integracji z różnego rodzaju uzbrojeniem, w tym armatami automatycznymi kalibru od 25 do 50 milimetrów: Bushmaster M242, Bushmaster Mk44, Rheinmetall Mk-30/2 czy Bushmaster Mk3. Uzbrojeniem pomocniczym może być karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra (na przykład MAG-58 lub M240). Na wieży znalazło się miejsce dla zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego, na którym mogą znaleźć się stanowiska: R150 (z opcjonalną instalacją karabinu maszynowego kalibru do 12,7 milimetra), R400S Mk 2 HD (karabin maszynowy albo armata automatyczna kalibru do 40 milimetrów) lub R600 (różne rodzaje uzbrojenia, w tym armaty automatyczne kalibru 30 milimetrów).Zdwojona wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych z dwoma pociskami gotowymi do strzału od początku znajdowała się w rozwiązaniach konstrukcyjnych T-2000, specjalnie zaprojektowanej dla tego typu wozu. Jeszcze jakiś czas temu spekulowano, czy w tym miejscu znajdą się Spike’i LR2 czy amerykańskie Javeliny. Obecnie wiadomo, że te pierwsze wysforowały się na prowadzenie.

W lutym Hanwha Defense dostarczyło trzy prototypy do testów, które odbywają się w fazie Risk Mitigation Activity (dwa do testów mobilności i uzbrojenia, trzeci – do prób osłonności balistycznej i przeciwminowej). Dwa egzemplarze wysłano z portu Pyeongtaek w lipcu 2020 roku, trzeci zaś miał dotrzeć do Australii w styczniu, co oznacza nieznaczne wykroczenie poza zakładany termin. W ostatnim czasie do sieci trafił materiał filmowy przedstawiający prototypowego Lynksa dla Australii i jednocześnie informacja, że niemieckie przedsiębiorstwo również wywiązało się z dostawy trzech prototypów. Ponadto 12 marca resort obrony zaprezentował w Canberze oba rywalizujące pojazdy.Najświeższe dane zakładają, że wartość programu pozyskania następców transporterów opancerzonych M113SA4 może sięgnąć 27 miliardów dolarów australijskich (niemal 70 miliardów złotych). Australijskie Redbacki mają powstawać w zakładach w Geelong na południe od Melbourne. Wybór zwycięzcy nastąpi pod koniec 2022 roku, mimo że początkowo mówiło się, iż następca M113AS4 będzie znany już pod koniec roku 2021.

W ubiegłym miesiącu Elbit mógł pochwalić się inną dobrą wiadomością na temat Iron Fist. BAE Systems Hägglunds podpisał z Elbitem kontrakt na dostawy systemów dla holenderskich bwp CV9035NL w ramach zakrojonego na dużą skalę programu modernizacji tych pojazdów. Wart 82 miliony dolarów kontrakt ma zostać zrealizowany w ciągu czterech i pół roku. Z kolei Australia planuje zawarcie kontraktu na instalację Iron Fist na 121 kołowych Boxerach w wariancie wyposażonym w system wieżowy Lance.

Zobacz też: Całodobowe dyżury szwajcarskich myśliwców

(janes.com)

Hanwha Defense