24 lipca w zakładach koncernu Hanwha Defense w Changwon, około 400 kilometrów na południowy wschód od Seulu, odbył się roll-out dwóch prototypów bojowego wozu piechoty AS21 Redback. W ceremonii wziął udział dyrektor generalny przedsiębiorstwa, Lee Sung-soo. Pojazd tego typu zaprezentowano oficjalnie już 15 października podczas wystawy Seoul International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX) 2019.

28 lipca oba pojazdy wysłano z portu Pyeongtaek do Australii. Do Melbourne dotrą pod koniec sierpnia. Trzeci prototyp, do którego dostarczenia obliguje przedsiębiorstwo kontrakt podpisany w październiku w fazie Risk Mitigation Activity, trafi do odbiorcy w styczniu 2021 roku.

Południowokoreańska konstrukcja rywalizuje z Lynksem KF41 w ścisłym finale australijskiego programu Land 400 Phase 3. Rheinmetall o planach wysłania trzech prototypów Lynksa informował już w październiku.

Po przekazaniu dwóch prototypów AS21 przez Koreańczyków dowództwo australijskich wojsk lądowych przeprowadzi dziesięciomiesięczne testy zakończone oceną. Próby rozpoczną się w listopadzie i koncentrować się będą na sprawdzeniu poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej, a także mobilności wozów. Na koniec sprawdzona zostanie siła i precyzyjność prowadzonego ognia.

W tym samym okresie odbędą się również szkolenia dla użytkowników. W Australii pojawi się zespół producenta, który będzie służył wiedzą i doświadczeniem nabytym przy opracowaniu i budowie Redbacków.

Wybór zwycięzcy odbędzie się pod koniec 2022 roku, choć jeszcze w ubiegłym roku mówiło się, że następca transporterów M113AS4 będzie znany już pod koniec 2021 roku.

Zobacz też: Hiszpańskie M113 staną się nosicielami Spike’ów

(koreaherald.com)

materiały prasowe Hanwha Defense