24 września dowódca irańskiej marynarki wojennej, kontradmirał Hosejn Chanzadi, powiedział w wywiadzie dla lokalnych mediów, że podczas miesiąca azar Teheran ujawni wybudowany własnymi siłami okręt mogący zabrać na pokład siedem śmigłowców. Zgodnie z tym przekazem uroczystości wodowania – bo prawdopodobnie o nią chodzi – należy się spodziewać między 21 listopada a 20 grudnia według kalendarza gregoriańskiego. Azar to dziewiąty miesiąc kalendarza słonecznego Hidżry, oficjalnego kalendarza Iranu i Afganistanu.

Nowy okręt w irańskich mediach określany jest naprzemiennie mianem śmigłowcowca i okrętu pomocniczego. Ta pierwsza nazwa prawdopodobnie jest na wyrost, gdyż raczej nie zobaczymy jednostki podobnej do klasycznych śmigłowcowców z ciągłym pokładem lotniczym, takich jak chiński typ 075 czy południowokoreański typ Dokdo. Bardziej prawdopodobna jest wariacja na temat okrętu zaopatrzeniowego Chark (na zdjęciu), który jest w istocie przebudowanym zbiornikowcem i który przystosowano do transportu trzech śmigłowców w hangarach na rufie (tam też umieszczono niewielki pokład lotniczy).

Nowa jednostka ma być o 24 metry dłuższa niż Chark – będzie miała 231 metrów długości i będzie większa niż chiński okręt desantowy-dok typu 071, który ma 210 metrów długości i może pomieścić maksymalnie cztery średnie śmigłowce. Poza tym konkretów jest jednak bardzo mało. Być może więcej informacji pojawi się przy okazji wodowania.

Chanzadi dodał, że w listopadzie do marynarki wojennej powinny dołączyć inne okręty: fregata Dena typu Mudże (w Iranie klasyfikowana jako niszczyciel), trałowiec Saba i kuter rakietowy Zere. Dena przechodzi obecnie ostatnie próby na morzu i ma być bardziej zaawansowana niż poprzedni okręt tego typu. Pierwotnie okręt miał wejść do służby już w lutym. Na różnych etapach konstrukcji ma znajdować się kilka okrętów podwodnych Fateh wyposażonych w napęd niezależny od powietrza.

Na koniec Chanzadi zaznaczył, że wszystkie ruchy amerykańskich sił zbrojnych są monitorowane przez irańskie jednostki morskie, ostrzegając jednocześnie, że wszelkie niewłaściwe działania spotkają się z „ostrą reakcję” ze strony Iranu.

Zobacz też: Chińskie samoloty symulowały atak na japońskie okręty

(tasnimnews.com, defenseworld.net)

Hossein Zohrevand, Creative Commons Attribution 4.0 International