W stoczni koncernu Hanjin Heavy Industries and Construction (HHIC) w Busan zwodowano 14 maja śmigłowcowiec desantowy Marado. Jest to druga z trzech planowanych jednostek typu Dokdo.

W ceremonii uczestniczyli minister obrony Song Young-moo i dowódca południowokoreańskiej marynarki wojennej admirał Um Hyun-seong. Cięcie blach pod jednostkę rozpoczęto w listopadzie 2016 roku, stępkę położono 28 kwietnia 2017, a wejście do służby planowane jest na rok 2020. Łączny koszt śmigłowcowca wyniósł 380 milionów dolarów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy budowa trzeciego okrętu

W stosunku do prototypu Marado charakteryzuje się kilkoma udoskonaleniami. Najważniejszym jest wzmocnienie pokładu lotniczego tak, aby mogły z niego operować pionowzloty V-22 Osprey. Pojawia się w tym miejscu od razu pytanie o możliwość bazowania na śmigłowcowcach myśliwców F-35B. Okręty typu Dokdo od dawna uznawane są za substytut lotniskowców. Na Marado zwiększano także liczbę zabieranych śmigłowców z dziesięciu do piętnastu.

Kolejne udoskonalenia obejmują wyposażenie elektroniczne. Kompletnie zrezygnowano z zagranicznych radarów na rzecz urządzeń krajowej produkcji. Agencja zakupów obronnych DAPA w komunikacie wspomina również o nowym systemie obrony przeciwrakietowym, nie ujawnia jednak szczegółów. Jest to o tyle interesujące, że Dokdo jest wyposażony w dwa zestawy obrony bezpośredniej Goalkeeper, natomiast na upublicznionych wizualizacjach Marado widać dwa zestawy Phalanx.

Południowokoreańskie śmigłowcowce desantowe mają wyporność normalną rzędu 14,5 tysiąca ton, 199 metrów długości i 31 metrów szerokości. Każdy okręt może zabrać na pokład 720 żołnierzy piechoty morskiej wraz z dziesięcioma czołgami, siedmioma transporterami AAV7, dziesięcioma ciężarówkami oraz trzema systemami artyleryjskimi. Do transportu desantu oprócz śmigłowców służą dwie barki lub poduszkowce desantowe.

Trzy śmigłowcowce wraz z planowanymi czterema jednostkami typu Cheon Wang Bong stanowić będą trzon południowokoreańskich sił desantowych.

Zobacz też: Nowe zadania przed południowokoreańską marynarką

(navyrecognition.com, world.kbs.co.kr)

DAPA