Wczoraj szef marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, kontradmirał Ali Reza Tangsiri, przekazał informację o wykryciu przez bezzałogowe statki powietrzne grupy bojowej lotniskowca USS Nimitz (CVN 68). Na Twitterze witryna INTELSky opublikowała zdjęcia amerykańskich okrętów zrobione przez kamery irańskich UAV-ów. Widać na nich bardzo wyraźniej sylwetkę lotniskowca, krążowników rakietowych USS Philippine Sea (CG 58) i USS Princeton (CG 59) typu Ticonderoga oraz ponadto niszczyciela rakietowego USS Sterett (DDG-104) typu Arleigh Burke.

Irańczycy pochwalili się zdjęciami 23 września, ale amerykańskie okręty przeszły przez cieśninę Ormuz już 18 września. Podkreślanie przez Teheran, że „okręty zostały wykryte” przez irańskie bezzałogowce, wydaje się co najmniej lekkim nadużyciem. Aby je zlokalizować, wystarczyło jedynie uważnie śledzić media i skierować drony nad wąską drogę morską.

Rebecca Rebarich, rzeczniczka prasowa Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych, podkreśliła, że flotylla bezproblemowo weszła na wody Zatoki Perskiej. Nie skomentowała zdjęć opublikowanych przez irańskie media i na Twitterze, podkreślając, że komponent lotniczy Nimitza rozpoczął tego dnia operacje powietrzne nad Syrią i Irakiem. Podczas przejścia irańskie drony utrzymywały dystans od śledzonych okrętów.

Do ostatniego starcia pomiędzy Amerykanami i Irańczykami na wodach Zatoki Perskiej doszło w kwietniu, gdy jedenaście uzbrojonych łodzi patrolowych otoczyło i niepokoiło amerykańskie okręty. Donald Trump na Twitterze poinformował wówczas, że nakazał dowódcom okrętów US Navy rozprawianie się z załogami podobnych jednostek w przypadku, gdy te nękałyby Amerykanów w tym rejonie. Od tamtej pory jest względnie spokojnie.

Od maja 2019 roku Waszyngton utrzymuje stałą grupę lotniskowcową na Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Wpływ na to mają napięte amerykańsko-irańskie stosunki międzypaństwowe. Pandemia choroby COVID-19 nieco osłabiła obecność w Zatoce Perskiej, gdyż ostatnio amerykański lotniskowiec przebywał tam w listopadzie 2019 roku. Tym razem zadaniem grupy bojowej Nimitza jest wsparcie operacji „Inherent Resolve” w Iraku i Syrii oraz wzięcie udziału w ćwiczeniach z marynarkami wojennymi sojuszników w regionie.

Zobacz też: Rosja i Chiny pracują nad nowym typem okrętów podwodnych

(navytimes.com, tasnimnews.com)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Joseph Pol Sebastian Gocong