Nigeryjskie siły zbrojne stały się pierwszym użytkownikiem czołgów podstawowych VT-4 (MBT3000), który wykorzystał je w działaniach bojowych. Chińskie wozy pancerne przeszły chrzest bojowy podczas operacji „Tura Takaibango” (fraza z języka hausa oznaczająca przyparcie do muru) wymierzonej w terrorystów z Boko Haram. Wojsko jest najwyraźniej zadowolone z chińskich czołgów, ponieważ zezwolono na pokazanie ich w materiałach prasowych.

Operacja „Tura Takaibango” ma być zakrojoną na szeroką skalę akcją przeniesienia ciężaru walk z Boko Haram na tereny kontrolowane obecnie przez terrorystów. Zdecydowane uderzenie ma wyznaczyć linię, która odetnie północną część stanu Borno, gdzie znajdują się najważniejsze bazy bojowników, i wymusi walkę na ich terenie. Odpowiedzialny za szkolenie żołnierzy generał Nuhu Angbazo stwierdził, że bez zdecydowanych działań Boko Haram może próbować przenikać do południowej część Borno i stanu Yobe.

Dodatkowym celem stawianym ofensywy jest wytropienie i eliminacja zbrojnych grup przestępczych terroryzujących osoby podróżujące autostradą Maiduguri–Damaturu. Generał John Enenche ujawnił pierwsze sukcesy sił biorących udział w operacji. W ciągu tygodnia nigeryjscy żołnierze wyeliminowali sześćdziesięciu czterech bojowników Boko Haram.Dużym wsparciem okazały się naloty nigeryjskiego lotnictwa. W wyniku ataków z powietrza zniszczono jedenaście uzbrojonych samochodów terenowych (technicali) i zabito kilkudziesięciu terrorystów. Do największego starcia doszło 9 stycznia w Gujbie, gdzie zginęło dwudziestu ośmiu bojowników. Większość potyczek stoczono we wsiach położonych w Yobe. Do tej pory nigeryjskie siły zbrojne doznały niewielkich – jak na skalę operacji – strat: poległ jeden żołnierz, a pięciu zostało rannych.

W działaniach wojskowych rozpoczętych w ubiegłym tygodniu nigeryjskie siły zbrojne używają również innego sprzętu dostarczonego przez Pekin: kołowych niszczycieli czołgów ST-1 z działami kalibru 105 milimetrów i samobieżnych haubic SH-5 kalibru 105 milimetrów. Niestety nie ma żadnych konkretnych informacji na temat charakteru i intensywności ich użycia. Teoretycznie jest możliwe, że ich obecność w pobliżu strefy działań bojowych ma charakter wyłącznie PR-owy, w praktyce jednak jest to nieprawdopodobne. W krwawej wojnie z fanatykami z Boko Haram wsparcie czołgów i artylerii jest na wagę złota.

W kwietniu 2020 roku przedsiębiorstwo China North Industries Corporation (Norinco) dostarczyło do portu Apapa w Lagos siedemnaście wozów opancerzonych i pancernych nigeryjskim wojskom lądowym (nie wiadomo jednak, ile którego typu), w Chinach szkoliły się również nigeryjskie załogi i mechanicy.Samo to, że właśnie Nigeria jako pierwsza posłała do boju jeden z najnowocześniejszych chińskich czołgów można uznać za symboliczne potwierdzenie rosnącej roli Państwa Środka w Afryce. W styczniu 2019 roku Chiny poinformowały o przekazaniu Nigerii sprzętu wojskowego o łącznej wartości 50 milionów juanów (około 27 milionów złotych), który miał podnieść gotowość bojową sił walczących przeciwko Boko Haram oraz być wyrazem zacieśnienia współpracy między Pekinem i Abudżą.

Samo użycie chińskiego uzbrojenia oczywiście nie jest zaskakujące. Pekin od dawna zdobywa afrykańskie rynki. Zaletą chińskich produktów jest atrakcyjna cena w stosunku sprzętu oferowanego przez kraje zachodnie.Czołg podstawowy VT-4 uzbrojony jest w armatę gładkolufową kalibru 125 milimetrów i zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Kołowy niszczyciel czołgów ST-1 uzbrojono w armatę kalibru 105 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra oraz – umieszczony na wieży – przeciwlotniczy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Według oficjalnych informacji Nigeria stała się pierwszym zagranicznym użytkownikiem ST-1.

Warto również pamiętać, że 22 września podczas ćwiczeń pakistańskich wojsk lądowych na poligonie opodal Dźhelamu w prowincji Pendżab zaprezentowano pierwszy raz czołgi podstawowe VT-4 pozyskane przez Islamabad. Oznaczało to ich oficjalne wprowadzenie do służby. Wcześniej można było bazować na doniesieniach prasowych i zdjęciach przedstawiających VT-4 (obłożone pancerzem reaktywnym) na lawetach, prawdopodobnie szykowane do transportu do odbiorcy.

Wówczas można było się domyślać, że chodzi o Pakistan. Obecnie nadal nie wiadomo ile dokładnie czołgów tego typu trafi do pakistańskich wojsk pancernych. Nieoficjalnie mówi się o 240 sztukach. Dotychczas nie poznaliśmy również wartości transakcji.Sytuacja w Nigerii

Nigeria składa się z kilkuset grup etnicznych i religijnych. Spójność społeczna jest ogromnym problemem, którego nie rozwiązano od czasu uniezależnienia się od Wielkiej Brytanii. Kraj boryka się z problemami natury społeczno-politycznej, z których największym jest walka z islamistyczną Boko Haram, kontrolującą znaczną część stanów północnych. Ekstremiści regularnie odnoszą sukcesy w starciach z wojskiem, któremu nie ustępują pod względem wyposażenia.

Równie niebezpiecznie wygląda sytuacja na południu. Zazwyczaj uwagę władz przyciągały działania zwolenników niepodległej Biafry, jednak uaktywniły się również grupy paramilitarne działające rzekomo w imieniu mieszkańców delty Nigru. W tym przypadku konflikt, choć mniej medialny niż walka przeciw Boko Haram, jest znacznie groźniejszy dla państwa. Uderzenia na instalacje naftowe mogą zniechęcić inwestorów zagranicznych i poważnie naruszyć wizerunek Nigerii przyjaznej wielkim koncernom. Napięcia etniczne i religijne podsyca plaga fake newsów.

Zobacz też: Grupa lotniskowcowa HMS Queen Elizabeth popłynie do Japonii

(dailypost.ng, guardian.ng, theeagleonline.com.ng, independent.ng)

Galaxy TV