Chiny ogłosiły przekazanie Nigerii sprzętu wojskowego o łącznej wartości 50 milionów juanów (około 27 milionów złotych) w celu wzmocnienia sił walczących przeciwko Boko Haram na północy kraju oraz zacieśnienia współpracy między Pekinem i Abudżą. Ambasador Zhou Pingjuan oświadczył, że decyzję w tej sprawie podjęto w 2018 roku podczas szczytu Chiny–Afryka.

Przebywająca wówczas w Pekinie delegacja, na której czele stał prezydent Muhammadu Buhari, uzyskała od Chin zapewnienia o aktywnym wsparciu walki przeciwko Boko Haram. Początkowo zadeklarowano wsparcie w wysokości 9 milionów juanów, jednak rozszerzono je o dodatkowe 50 milionów juanów, które mają zostać spożytkowane na podniesienie gotowości bojowej oddziałów prowadzących działania w stanie Borno.

Nigeryjski minister obrony Mansur Muhammad Dan Ali podziękował za dar i podkreślił, że walka z Boko Haram jest problemem nie tylko Nigerii, lecz całej społeczności międzynarodowej. Dla pokonania ekstremistów konieczne jest rozszerzenie i wzmocnienie współpracy wszystkich krajów realnie zainteresowanych pokonaniem bojowników, będących największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Afryce Zachodniej.

Zobacz też: Nielegalna chińska firma ochroniarska rozbita w Kenii

(guardian.ng, annafrica.net)

Sgt. 1st Class April Davis, Oregon Military Department Public Affairs