22 września podczas ćwiczeń pakistańskich wojsk lądowych na poligonie opodal Dźhelamu w prowincji Pendżab zaprezentowano pierwszy raz czołgi podstawowe VT-4. W czasie manewrów obecny był szef sztabu generał Qamar Javed Bajwa, który obserwował poczynania pancerniaków.

– Ta potężna machina bojowa będzie wykorzystywana do działań ofensywnych przez formacje uderzeniowe – zachwalał Bajwa. – Pakistańskie siły zbrojne znajdują się w obliczu pojawiających się wyzwań i regionalnych zagrożeń.

Wydarzenie to jest pierwszym oficjalnym potwierdzeniem pozyskania chińskich wozów pancernych przez Pakistan. Do tej pory opierano się na doniesieniach z chińskich mediów. Opublikowano wówczas zdjęcia przedstawiające VT-4 – obłożone pancerzem reaktywnym ERA – które znajdowały się na lawetach i prawdopodobnie szykowane były do transportu do odbiorcy.

Zdjęcia wykonano na terenie zakładów przedsiębiorstwa Inner Mongolia First Machinery Group (zakład 617) w Baotou w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Nie było jednak nawet pewności, że jest to pierwsza dostawa dla Pakistanu. Nie znano również dokładnej liczby sprzedanych czołgów.

Obecnie – również nieoficjalnie – mówi się, że Islamabad złożył zamówienie na 240 czołgów tego typu. Pierwsze cztery dotarły do odbiorcy w kwietniu. Dotychczas nie poznaliśmy wartości odstępnego, które Pakistańczycy będą musieli zapłacić Chińczykom.

Warto przypomnieć, że w sierpniu pakistańskie wojska lądowe przyjęły na wyposażenie ulepszoną wersję czołgu podstawowego Al Khalid 1. Islamabad powoli realizuje plany pozyskania blisko 600 czołgów, które miałyby posłużyć między innymi do wzmocnienia wojsk pancernych chroniących Linię Kontroli w Dżammu i Kaszmirze.

Zobacz też: Następca T-14 może być czołgiem przegubowym

(defenseworld.net)

Saipan 11, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International