Singapurskie wojska lądowe podały szczegóły najnowszej modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2A4SG. Podczas wystawy Army Open House 2017, która odbyła się w dniach 27-29 maja, można było zobaczyć dwa czołgi tego typu wyposażone w nowy panoramiczny system obserwacyjny dowódcy (Commander’s Open Architecture Panoramic Sight, COAPS). Do tej pory zmodernizowano bliżej niesprecyzowaną liczbę singapurskich Leopardów.

Singapurskie ministerstwo obrony podało, że montaż nowego systemu obserwacyjnego dowódcy jest częścią wysiłku singapurskich sił zbrojnych zmierzających do unowocześnienia Leopardów 2A4SG od 2010 roku. W oświadczeniu z 18 czerwca możemy przeczytać, że inne bieżące modyfikacje obejmują instalację systemu zarządzania polem walki, klimatyzacji przedziału załogi, pomocniczego zespołu napędowego i kamery cofania. Ponadto częściowej wymianie ulegnie elektronika, modyfikacji zaś poddany zostanie system kontroli ognia.

Nowy panoramiczny system obserwacyjny dowódcy zapewnia firma STELOP, spółka zależna Singapore Technologies (ST) Electronics. Podzespoły produkuje się lokalnie na bazie licencji udzielonej przez izraelski Elbit Systems.

Zgodnie ze specyfikacją firmy Elbit, COAPS to przyrząd modularny, stabilizowany w dwóch osiach i przeznaczony specjalnie do zastosowań w opancerzonych pojazdach bojowych (zobacz też: Singapur kupił nowe pojazdy bojowe) i czołgach. Opiera się na otwartej architekturze i można go skonfigurować z różnymi czujnikami, w tym termowizorami działającymi w pasmach 3-5 lub 8-12 mikrometrów. Możliwa jest ponadto integracja z nocnymi i dziennymi kamerami z matrycami CCD oraz bezpiecznymi dla oka laserowymi dalmierzami.

Dzięki przyrządowi COAPS singapurskie czołgi mają wykrywać pojazdy pancerne przeciwnika z odległości 10,5 kilometra w warunkach nocnych. Kolorowy obraz wysokiej jakości na wyświetlaczach LCD mają zapewnić zainstalowane systemy FLIR trzeciej generacji.

Zobacz też: Niemcy wskrzeszą zmagazynowane Leopardy 2

(janes.com)

CABAL, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported