Ministerstwo obrony Singapuru poinformowało o podpisaniu kontraktu z przedsiębiorstwem Singapore Technologies Engineering na produkcję i dostawę gąsienicowych pojazdów bojowych nowej generacji dla krajowych wojsk lądowych.

Pojazd zaprojektowany wspólnie przez firmy Defence Science and Technology Agency, Singapore Technologies Kinetics i Singapore Technologies Engineering ma zapewnić wojskom pancernym nowe możliwości dzięki zwiększonej sile ognia, mobilności i świadomości sytuacyjnej załogi. W służbie zastąpi opancerzone pojazdy bojowe M113A2 Ultra (na zdjęciu tytułowym) i razem z bojowymi wozami piechoty Bionix II będzie stanowił o sile oddziałów zmechanizowanych singapurskich wojsk lądowych.

Nowy pojazd nie otrzymał jeszcze nazwy. Po raz pierwszy ujawniono go w czerwcu ubiegłego roku. Do jednostek liniowych trafi w 2019 roku. Rzecznik prasowy singapurskiego ministerstwa obrony odmówił ujawnienia wartości kontraktu i liczby zamówionych pojazdów, powołując się na kwestie poufności.

Singapurski wóz bojowy nowej generacji zabiera 11 żołnierzy, w tym trzech członków załogi: kierowcę, dowódcę i strzelca. Waży 29 ton, jego długość to 6,9 metra, szerokość 3,28 metra, wysokość zaś wynosi 3,2 metra. Porusza się z maksymalną prędkością 70 kilometrów na godzinę, na pełnym baku paliwa przejedzie 500 kilometrów.

Według danych producenta pojazd nadaje się do działania na sieciocentrycznym polu walki. Wyposażono go w system zarządzania walką Army Battlefield Internet, umożliwiający stałą łączność – głosową i obrazową – między poszczególnymi żołnierzami, pojazdami, pododdziałami na polu walki i dowództwem. Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie danych za pośrednictwem satelity w paśmie Ku.

Będzie wyposażony w bezzałogowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z armatą automatyczną kalibru 30 lub 40 milimetrów. Po jej lewej stronie zamontowany współosiowo będzie karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Rozważa się również opcję montażu modułowych systemów wieżowych Cockerill belgijskiej firma CMI Defence z działem kalibru 90 lub 105 milimetrów, co niewątpliwie zwiększy siłę ognia, ale też masę i sposób wykorzystania pojazdów na polu walki.

Zobacz też: Singapur kupuje Caracale i Chinooki

(defensenews.com)

Dave1185, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported,