W wyniku walk między uzbrojoną młodzieżą a południowosudańskimi żołnierzami w stanie Warrap w północnej części kraju doszło do śmierci 127 osób. Nie wiadomo, co doprowadziło do starć, jednak gdy pogłoski o walkach rozniosły się po stanie, strzelaniny wybuchły również w okolicznych wsiach.

Według mieszkańców miasta Romic w stanie Warrap na miejskim rynku doszło do pozornie niewielkiej sprzeczki między żołnierzem a młodym cywilem. Zgodnie z niektórymi relacjami do kłótni doszło podczas próby rozbrojenia grupy młodzieży zajmującej się ochroną stad bydła. Sytuacja, która mogła zakończyć się ostrą wymianą zdań, okazała się przyczynkiem do strzelaniny, w której zabitych zostało 127 osób, a obrażenia odniosło ponad trzydzieści.

Rząd Sudanu Południowego próbuje przeprowadzić akcję rozbrojenia lokalnych grup, co może skutkować eskalacją napięć między siłami centralnymi a dobrze zorganizowanymi i wyposażonymi (jak na miejscowe warunki) cywilami.

Sztab generalny podaje jednak zupełnie inny przebieg zajścia. Generał dywizji Lul Ruai Koang w wydanym komunikacie stwierdził, że strzelanina w Romic była nieudaną próbą spalenia lokalnego komisariatu przez młodzieżowy gang. 8 sierpnia rano uzbrojeni członkowie gelwengu (południowosudańskie określenie strażników bydła) ostrzelali posterunek, chcąc odbić przetrzymywanych tam kolegów. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do napastników, co doprowadziło do masakry. Według danych rządowych ofiar śmiertelnych również jest 127, z czego czterdzieści pięć to żołnierze.

Aby uniknąć eskalacji konfliktu, oddziały wycofano z Romic do pobliskiego Ngab-Agok. Działania podjęte przez dowództwo sugerują, że bardziej prawdopodobna jest wersja wydarzeń przedstawiona przez mieszkańców miasta. Południowosudański działacz na rzecz praw człowieka Francis Aguek wezwał prezydenta do wyciągnięcia konsekwencji wobec generałów odpowiedzialnych za działania żołnierzy w Romic.

Zobacz też: Mjanma oskarża Chiny o wspieranie partyzantów

(voanews.com, aljazeera.com)

Steve Evans, Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Flickr