Irańskie źródła państwowe przyznały, że w ubiegłym tygodniu doszło do nieudanego ataku cybernetycznego na port Szahid Radżaei w irańskim mieście Bandar-e Abbas. Początkowo llah-Morad Afifi-Pour, dyrektor generalny Organizacji Portów i Żeglugi prowincji Hormozgan, zaprzeczył tym doniesieniom, ale 10 maja ostatecznie potwierdzono fakt infiltracji i uszkodzenia niewielkiej liczby komputerów.

– Cyberatak zdołał zniszczyć szereg prywatnych systemów komputerowych w porcie Szahid Radżaei w pobliżu Bandar-e Abbas i cieśniny Ormuz – powiedział Mohammad Rastad, dyrektor zarządzający Organizacji Portów i Żeglugi, udzielając wywiadu irańskiej agencji prasowej ILNA. Bandar-e Abbas to środek administracyjny ostanu Hormozgan. Leży nad strategicznie ważną cieśniną Ormuz i jest główną bazą irańskiej marynarki wojennej.

Szczegóły dotyczące charakteru cyberataku pozostają nieznane. Wiadomo tyle, że 8 maja atak zmusił Irańczyków do zamknięcia portu. Oficjalne informacje określają działania cyberterrorystów jako niegroźne, gdyż podstawowa infrastruktura portowa nie została spenetrowana i uszkodzona, a obiekt szybko odzyskał kontrolę.

Irańskie media spekulowały na temat możliwego powiązania innego wydarzenia – trafienia okrętu pomocniczego Konarak pociskiem przeciwokrętowym – z atakiem cybernetycznym na infrastrukturę portową, ale powody tych domysłów nie zostały do końca wyjaśnione. Rastad stwierdził ponadto, że za atakiem stał bliżej nieokreślony podmiot zagraniczny.

Warto przypomnieć, że w grudniu Teheran informował o trzech atakach hakerów na informatyczną infrastrukturę rządową, z których przynajmniej jeden „był sponsorowany przez jakieś państwo”. Minister komunikacji i technik informatycznych Mohammad Dżawad Azari Dżahromi twierdził, że dwa z trzech ataków w grudniu zostały odparte przez krajową tarczę bezpieczeństwa Cyfrowa Twierdza.

Islamska Republika Iranu od 2010 roku tworzy własną Narodową Sieć Informatyczną. Projekt ma być ukończony w 80%. Ma zmniejszyć zależność kraju od międzynarodowej cyberprzestrzeni i uniemożliwić wirtualnym sieciom prywatnym pomaganie Irańczykom w ominięciu cenzury Internetu. Intranet pozwoliłby rządowi decydować o tym, do jakich treści użytkownicy mogliby uzyskać dostęp, eliminując potrzebę całkowitego zablokowania dostępu.

Zobacz też: Stany Zjednoczone podatne na cyberataki

(zdnet.com, jpost.com, defenseworld.net, na zdjęciu fregata rakietowa Betwa indyjskiej marynarki wojennej w Bandar-e Abbas)

Indian Navy