Rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła pochodzące z sektora obronnego Federacji Rosyjskiej, podała, że strategiczne kompleksy rakietowe na podwoziach kolejowych Barguzin pojawią się w służbie liniowej dopiero w następnej dekadzie. Oznacza to przynajmniej roczne opóźnienie w porównaniu z poprzednimi planami.

Przyczyną spychania różnych etapów prac nad nowymi systemami rakietowymi jest trudna sytuacja finansowa Rosji i idące w ślad za nią cięcia budżetowe. Środki przeznaczone na mniej potrzebne projekty, a takim wydaje się być budowa Barguzina, są odkładane na późniejszy, lepszy czas.

Niecały rok temu dowódca Rakietowych Wojsk Strategicznego Przeznaczenia generał Siergiej Karakajew poinformował, że w 2019 roku Rosja będzie dysponować pięcioma kompleksami kolejowych ICBM. Każdy z nich miałby przenosić sześć międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych RS-24 Jars. Powstał nawet harmonogram prac i określono termin wprowadzenia kompleksów do służby. W 2018 roku producent miał udostępnić kompleksy do testów, zaś rok później planowano wprowadzenie do służby. Już wówczas podkreślano, że zadanie to będzie trudne i przypuszczano, że może być to propaganda bądź kierowany przeciek informacji.

Biorąc pod uwagę wypowiedzi anonimowych źródeł w rosyjskim resorcie obrony, może nie mijać się to z prawdą. Wraz z biegiem czasu Karakajew oświadczył również, że zakończyły się prace projektowe i przystąpiono do budowy pierwszych egzemplarzy. Najświeższe informacje mówią jednak, że program budowy Barguzina, w tym prace badawczo-rozwojowe, produkcja prototypowych egzemplarzy i testy uzbrojenia zostaną przedłużone o co najmniej rok. Oszczędności wdrożono znaczenie wcześniej. Na początku bieżącego roku Rosjanie zdecydowali, że będą produkować nowych pocisków rakietowych dla nowego kompleksu, wystarczą bowiem międzykontynentalne pociski balistyczne RS-24 Jars.

Pierwsze informacje o budowie nowego kompleksu rakietowego pojawiły się pod koniec 2012 roku. Rok później Rosjanie poinformowali o tworzeniu szczegółowego harmonogramu prac. Z kolei pod koniec 2014 roku oficjalnie poinformowali, że prototypowe egzemplarze zostaną przekazane do testów w 2018 roku. Prace prowadzi Moskiewski Instytut Technologii Cieplnej. Barguzin zastąpi kompleksy 15P961 z pociskami Mołodiec wprowadzone do służby pod koniec istnienia Związku Radzieckiego i wycofane w 2005 roku na mocy traktatu START II. Nowe kompleksy rakietowe mają służyć w linii co najmniej do 2040 roku.

(armyrecognition.com; fot. George Shuklin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons CC-BY-SA-2.5)