Izraelski Elbit Systems poinformował 14 stycznia o testach nahełmowego zestawu celowniczego Iron Vision, który zainstalowano na brytyjskim demonstracyjnym czołgu Challenger 2 Streetfighter II. 5 grudnia 2019 roku przeprowadzono prezentację generalną dla urzędników ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, dowództwa British Army i przedstawicieli laboratorium Defence Science and Technology Laboratory (DSTL), które odpowiada za testowanie i rozwój nowych rozwiązań technicznych dla sił zbrojnych.

Integrację Challengera 2 z zestawem Iron Vision rozpoczęto w styczniu 2019 roku. Próby przechodził od początku listopada 2019 roku w ośrodku testowym Copehill Down w angielskim hrabstwie Wiltshire (na Równinie Salisbury). Wykonywali je żołnierze Królewskiego Pułku Czołgów, którzy kontynuowali próby zapoczątkowane w grudniu 2018 roku.

Nahełmowy system celowniczy dowódcy i kierowcy Iron Vision działa w technice rzeczywistości rozszerzonej i za pośrednictwem czujników rozmieszczonych na zewnątrz załoga może „widzieć przez pancerz”. Dzięki temu żołnierze mogą obserwować środowisko zewnętrze w zakresie 360 stopni i w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy.

Głównym założeniem modyfikacji, w której efekcie powstał Challenger 2 Streetfighter II, jest zwiększenie siły ognia i świadomości sytuacyjnej załogi oraz poprawa współdziałania z piechotą. Pojazd uzbrojono w dodatkowy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra i pojedynczą wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Czołg otrzymał też ulepszony interkom współpracujący z zestawem Iron Vision.

Z przodu kadłuba zainstalowano lemiesz, który służy do samookopywania się, a także niszczenia umocnień i barykad. Znajdujące się z tyłu kadłuba uchwyty na dodatkowe zbiorniki paliwa zmodyfikowano i służą teraz do przewożenia zestawu narzędzi do zadań szturmowych. Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii celem projektu Streetfighter II jest pozyskanie technologii pomocnej w modernizacji czołgów FV4034 Challenger 2 do standardu Mark 2.

Zmodyfikowany czołg Challenger 2 wyposażono w kamuflaż utrudniający wzrokowe wykrycie pojazdu w walkach na obszarach zurbanizowanych. Służy British Army do badania rozwiązań ułatwiających prowadzenie działań w mieście i ma zwiększyć przydatność czołgów do walki na takim obszarze. Kamuflaż wywodzi się z 1982 roku; zaprojektowany został przez majora stacjonującej w Niemczech tak zwanej Brygady Berlińskiej wojsk lądowych jej królewskiej mości.

Zobacz też: Ukraińcy testują nahełmowy zestaw celowniczy

(armyrecognition.com, janes.com)

WO2 Pete Bristo MBE / Crown Copyright