Ukraińska prywatna spółka Limpid Armor poinformowała, że 4 grudnia na poligonie wojsk lądowych Jaworów w obwodzie lwowskim rozpoczęły się próby nahełmowego zestawu celowniczego dla dowódców i kierowców pojazdów opancerzonych. Testowany system, bazujący na technice rzeczywistości rozszerzonej, zintegrowano z kołowym transporterem opancerzonym BTR-4E.

Podczas testów kierowca transportera poruszał się jedynie dzięki zestawowi rzeczywistości rozszerzonej, nie kontrolując z włazów obszaru wokół pojazdu. Są to wstępne próby jednego zestawu. Kolejne rozpoczną się w 2020 roku i wówczas systemy nahełmowe będą zintegrowane z różnymi pojazdami ukraińskich wojsk lądowych, w tym czołgami i transporterami opancerzonymi. Według przedstawicieli spółki testy wykazały przydatność zestawu, choć sprawdzano jedynie jego niektóre funkcje, bezpośrednio związane z kierowaniem pojazdem.

W skład zestawu wchodzi centralny serwer, zestaw nahełmowy kierowcy i dowódcy, a także osiem kamer wysokiej rozdzielczości z optyczną stabilizacją. Kamery, które zainstalowano na kadłubie BTR-a-4E, mają zapewnić dookólną obserwację środowiska bezpieczeństwa na polu walki. Zaletą systemu ma być wyświetlanie danych telemetrycznych wszystkich podsystemów pojazdu. Dzięki temu załogant jest informowany między innymi o zadaniach, celach, rozmieszczaniu jednostek własnych i przeciwnika.

Do tej pory opracowano kilka wariantów zestawów nahełmowych. Każdy z nich przekazuje nieco inny pakiet danych. Mechanik-kierowca otrzymuje informacje o trasie, prędkości, danych z nawigacji satelitarnej, polach minowych i położeniu sojuszniczych jednostek. Urządzenie dowódcy zapewnia łączność ze sztabem, informacje o misji i podstawowych zadaniach. Dla działonowego istotny jest pakiet danych ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia, a także informacje o celach i amunicji. Wkrótce zestawy mają być zintegrowane z systemem zarządzania polem walki.

Warto dodać, że dowództwo ukraińskich wojsk lądowych planuje integrację systemu z kołowym transporterem opancerzonym Ataman 3, który po raz pierwszy zaprezentowano podczas tegorocznych targów zbrojeniowych „Zbroja et bezpieka – 2019” w Kijowie.

Podobne rozwiązanie zaprojektowała izraelska spółka Elbit Systems. Zestaw Iron Vision powstał z myślą o wyposażeniu załóg czołgów podstawowych Merkawa siman 4 Barak i gąsienicowych wozów bojowych powstających w programie o kryptonimie Karmel. Do służby ma wejść od 2020 roku. Izraelski system testują również Hiszpanie na bojowych wozach piechoty ASCOD Pizzaro. Warto również nadmienić, że Iron Vision razem z AS21 Redback znalazł się w ofercie Hanhwa Systems na przyszły australijski bojowy wóz piechoty.

Zobacz też: Ukraina ponownie kupiła czeskie Goździki

(armyrecognition.com, materiały prasowe Limpid Armor)

Artemis Dread, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International