Agencja informacyjna TASS, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, poinformowała o rychłym zakończeniu testów zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M. Według najnowszych wiadomości próby zakończą się 1 grudnia. Będzie to stanowić przepustkę do ich oficjalnego przyjęcia na uzbrojenie rosyjskich wojsk lądowych.

Wciąż trwające próby nie przeszkadzają w realizacji pierwszych dostaw. Ogółem na wyposażenie rosyjskich żołnierzy trafiło już siedemdziesiąt pojazdów w wersjach sb4-2 i sb4-3, w tym czterdzieści sztuk do Dalekowschodniej Akademii Dowódczej imienia marszałka Konstantego Rokossowskiego. Dostawy realizowane są od czerwca 2018 roku.

Oprócz akademii pojazdy odebrała 74. Gwardyjska Samodzielna Brygada Piechoty Zmotoryzowanej (Centralny Okręg Wojskowy), 90. Dywizja Pancerna i 21. Gwardyjska Brygada Strzelców Zmotoryzowanych w obwodzie orenburskim.

Dziesięcioletni kontrakt na remont i modernizację 540 bojowych wozów piechoty BMP-2 i BMD-2 podpisano we wrześniu 2017 roku. Najważniejszym elementem unowocześnienia tych pierwszych jest instalacja modułu bojowego B05Ja01 Bierieżok uzbrojonego w szybkostrzelną armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Zmiany te mają istotnie wzmocnić siłę ognia.

Zobacz też: Rosyjska piechota morska będzie mieć bataliony pancerne

(tass.com, defenseworld.net)

Xabier Eskisabel, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic