Rzecznik sił zbrojnych Sudanu Południowego Suba Samuel Manase poinformował o przygotowywanej ofensywie przeciwko bojownikom Frontu Ocalenia Narodowego (NAS). Atak ma być odpowiedzią na zamach, w którym członkowie grupy zamordowali sześciu ochroniarzy wiceprezydenta Jamesa Waniego Iggi. NAS oświadczyło, że zabici byli w istocie szpiegami i – to akurat jest prawdą – w dniu swojej śmierci nie towarzyszyli Waniemu.

Wojsko nie próbuje ukryć swoich zamiarów i stawia na frontalny atak na przygotowanego przeciwnika. Żołnierze, który przeprowadzą ofensywę, zaczynają się gromadzić w Lirii, Lobonoku, Kajo-Keji Yei, Mundri i Maridi. Sztab generalny wezwał cywilów mieszkających w przyszłej strefie działań bojowych do pozostania w domach i unikania dróg w pobliżu pozycji zajmowanych przez Front Ocalenia Narodowego.

Prawdopodobnie w straty poniesione w ofensywie będą liczone w dziesiątkach lub nawet setkach poległych.

Front Ocalenia Narodowego jest jedną z grup, które odmówiły podpisania rozejmu z rządem centralnym. Podczas negocjacji doszło do rozłamu, który osłabił organizację, jednak większość zdecydowała się poprzeć generała Thomasa Cirilo Swaki i kontynuować walkę.

Działający głównie w Ekwatorii bojownicy wielokrotnie atakowali wsie przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga, doprowadzając do napięć między oboma krajami. NAS przeprowadził jednak również wiele spektakularnych ataków na cele w stolicy. 5 sierpnia zaatakował bazę elitarnej „Dywizji Tygrysów” (służącej między innymi jako gwardia prezydencka), piętnaście kilometrów od centrum Dżuby. W starciu poległo jedenastu żołnierzy, a bojownicy splądrowali magazyn z bronią.

NAS stanowi ogromne zagrożenie dla stabilności Sudanu Południowego. Na początku lutego w Chartumie aresztowano czterech dowódców polowych NAS oskarżanych o próbę zakupu południowosudańskich mundurów. Podczas przesłuchania generał Sabit Kong Kuon przyznał, iż wysłannicy Frontu Ocalenia Narodowego zamierzali zdobyć aż 300 zestawów.

Zobacz też: Think tank: Bratnie wizyty lepsze niż bazy wojsk USA

(sudantribune.com, radiotamazuj.org)

Jason Patinkin (VOA), domena publiczna