Rosja chce zwiększyć, i tak już niemały, poziom eksportu sprzętu wojskowego do państw Azji Południowo-Wschodniej. Moskwa widzi w tym szansę na podratowanie dotkniętej sankcjami i pandemią gospodarki, ale szuka też okazji na zwiększenie wpływów dyplomatycznych.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w latach 2009–2019 Rosja odpowiadała za 28% importu uzbrojenia przez państwa zrzeszone w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Dla porównania: w okresie 2000–2009 było to 24%.

Tym samym Rosja wyraźnie wyprzedziła w tym rejonie świata Stany Zjednoczone, których udział spadł z 23% w latach 2000–2009 do 18% w okresie 2009–2019. Od roku 2000 swój udział dwukrotnie zwiększyły Chiny, jednak przy 8% dla okresu 2009–2019 pozostają daleko w tyle za Rosją.

Popularność rosyjskiego uzbrojenia wynika z dobrej jakości za przystępną cenę – cechy, która w obliczu cięć wydatków na obronę spowodowanych przez COVID-19 tylko zyskuje na znaczeniu. Kolejnym atutem Moskwy jest elastyczne podejście do kwestii płatności. Podczas gdy Amerykanie dopiero odkrywają specjalne linie kredytowe i przyspieszone procedury, Rosja jest gotowa rozliczać transakcje w walutach innych niż dolar i przyjmować płatności w postaci surowców i towarów, takich jak guma czy olej palmowy.

Kreml może także wykorzystać rosnące napięcie w relacjach amerykańsko-chińskich. Państwa Azji Południowo-Wschodniej boją się nie tyle konfliktu miedzy obydwoma mocarstwami, ile podziału regionu na dwa zwalczające się bloki i konieczności wyboru między Pekinem a Waszyngtonem. Dobre relacje z Rosją mogą stać się dla członków ASEAN kartą przetargową w negocjacjach z Chinami i USA.

Stwarza to Rosji szansę na rozszerzenie wpływów w regionie, chociażby za pomocą Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Kierowana prze Rosję organizacja podpisała już umowy o wolnym handlu z Wietnamem i Singapurem, prowadzi też rozmowy o takim układzie z Indonezją.

Stałymi nabywcami rosyjskiego uzbrojenia są w Azji Południowo-Wschodniej Indonezja, Laos, Malezja, Mjanma i Wietnam. Zainteresowanie rosyjskim sprzętem wojskowym wykazują tez Filipiny.

Zobacz też: Rosyjskie myśliwce w Azji – przegląd

(nikkei.com)

Azurri13579 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International