Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) z powodu braku danych nie uwzględnia chińskich koncernów w swoich zestawieniach czołowych producentów uzbrojenia. Badaczom udało się jednak dotrzeć do wiarygodnych danych finansowych na temat obrotów czterech największych przedsiębiorstw z Państwa Środka w latach 2015-2017.

W 2017 roku AVIC, NORINCO, CETC i CSGC sprzedały uzbrojenie o łącznej wartości najprawdopodobniej 54,1 miliarda dolarów. Dla porównania: sprzedaż amerykańskich koncernów sięgnęła wówczas 226,6 miliarda dolarów, a rosyjskich – 37,7 miliarda dolarów. Tak więc, po tym jak w roku 2015 Chiny przegoniły w eksporcie uzbrojenia Niemcy, zdeklasowały także Rosję. Dominacja amerykańskich koncernów pozostaje natomiast niezagrożona.

Korekty wymaga także lista dziesięciu największych potentatów branży zbrojeniowej. Z zyskami szacowanymi na 20,1 miliarda dolarów AVIC powinien zostać uwzględniony na miejscu szóstym, zaś NORINCO z kwotą 17,2 miliarda dolarów – na ósmym. Obroty sprzętem wojskowym przez CETC zostały oszacowane na 12,2 miliarda, a CSGC na 4,6 miliarda dolarów.

Agencja Reutera usiłowała potwierdzić te informacje u źródła, jednak nic nie wskórała. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych nie odpowiada na pytania z powodu okresu urlopowego związanego z początkiem roku lunarnego. AVIC, NORINCO i CETC zignorowały zapytania, jedynie CSGC otwarcie odmówiła odpowiedzi.

Zobacz też: Chiny planują zmianę zasad eksportu uzbrojenia

(sipri.org, uk.reuters.com)

Tyg728, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International