Rada Bezpieczeństwa ONZ niejednogłośnie przyjęła 13 lipca rezolucję nakładającą na Sudan Południowy całkowite embargo na dostawy broni. Sankcje poparły Francja, Kuwejt, Wybrzeże Kości Słoniowej, Holandia, Peru, Polska, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Embargo zostanie utrzymane do 31 maja 2019 roku. Wbrew wcześniejszym deklaracjom Chiny i Rosja wstrzymały się od głosu.

Dodatkowo Rada Bezpieczeństwa przedłużyła sankcje wobec członków rządu. Już w 2016 roku Stany Zjednoczone próbowały przegłosować podobną rezolucję, jednak propozycja spotkała się z brakiem poparcia ze strony reszty członków Rady. Przedstawicielka Waszyngtonu przy ONZ Nikki Haley z zadowoleniem przyjęła decyzję o nałożeniu embarga na sprzedaż broni do Dżuby. Jest to pierwszy krok w procesie ograniczenia napływu broni i sprzętu wojskowego do grup destabilizujących Sudan Południowy.

Delegacje Gwinei Równikowej i Etiopii wyraziły zatroskanie faktem, że nałożenie kolejnych sankcji może naruszyć proces pokojowy mający doprowadzić do trwałego ustabilizowania sytuacji politycznej w Dżubie.

Zobacz też: Sudan Południowy kupuje broń mimo klęski głodu

(un.org)

Jill Craig (VOA)