Mimo problemów spowodowanych pandemią COVID-19 południowokoreańskie ministerstwo obrony wystąpiło do parlamentu o zaakceptowanie rekordowych wydatków na obronę. Wydatki Seulu na wojsko stale rosną – w ciągu dekady o dwie trzecie. Pomiędzy rokiem 2011 a 2020 budżet resortu obrony wzrósł z 31,4 biliona wonów (26,4 miliarda dolarów) do 50,2 biliona wonów (42,2 miliarda USD). W propozycji przyszłorocznego budżetu ministerstwo zażądało wzrostu o 5,5% w stosunku do roku poprzedniego, co przekłada się na sumę 52,9 biliona wonów (44,7 miliarda USD).

Duża część dodatkowych pieniędzy – 12,3 miliarda dolarów – ma zostać przeznaczona na przygotowania „przeciwko zagrożeniom dla bezpieczeństwa w regionie”. Pod tym terminem kryją się zakupy nowoczesnego sprzętu, modernizacja posiadanego, a także programy badawczo-rozwojowe. W tej ostatniej kategorii czołową pozycję zajmuje myśliwiec nowej generacji KF-X.

Dużo uwagi jak zwykle poświęca się przygotowaniom do zwalczania skutków użycia broni masowego rażenia. Kolejne istotne dla Seulu zagadnienie to utrzymywanie i ciągłe usprawnianie systemu mobilizacji, umożliwiającego sprawne przestawienie kraju na funkcjonowanie w warunkach wojennych.

Jak łatwo się domyślić, główną przyczyną ciągłego zwiększania budżetu obronnego jest Korea Północna. Wkrótce po ogłoszeniu projektu budżetu Pjongjang zarzucił Seulowi zdradę. Niemniej Korea Południowa zwiększa także wydatki na współpracę wewnątrzkoreańską. W projekcie na ten cel ma zostać przeznaczonych 1,24 biliona wonów (miliard dolarów), co oznacza wzrost 3,1% w stosunku do roku 2020.

Trudne sąsiedztwo z komunistycznym reżimem to jednak tylko pół prawdy. Wiele programów rozbudowy południowokoreańskich sił zbrojnych, szczególnie zaś marynarki wojennej, realizowanych jest z powodu Chin i Japonii. Oba te państwa postrzegane są przez Seul jako potencjalne zagrożenie. Dla porównania: w ciągu minionej dekady chińskie wydatki na obronę wzrosły dwukrotnie, osiągając w tym roku według oficjalnych informacji Pekinu 178 miliardów dolarów.

Zobacz też: List ostateczny. Fundament brytyjskiego odstraszania atomowego

(nknews.org)

Republic of Korea Armed Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0