Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Chińska Republika Ludowa zdecydowała się, mimo pandemii COVID-19, zwiększyć wydatki na obronę. Decyzję ogłosił premier Li Keqiang na sesji fasadowego parlamentu – Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

W stosunku do ubiegłego roku wydatki na obronę mają wzrosnąć o 6,6% i osiągnąć wartość 178 miliardów dolarów. Jak zwykle nie poinformowano, jaka część pieniędzy zostanie przeznaczona na bieżące funkcjonowanie sił zbrojnych, jaka na zakupy nowego sprzętu, a jaka – na inne cele.

Podawane przez Pekin liczby powszechnie podawane są w wątpliwość. Według ostatniego raportu SIPRI na temat globalnych wydatków na cele wojskowe w ubiegłym roku Chiny przeznaczyły na wojsko 261 miliardów dolarów, zamiast deklarowanych 170 miliardów.

Przez ostatnie dwie dekady budżet chińskiego ministerstwa obrony systematycznie rósł dzięki dynamicznie rozwijającej się gospodarce. Pandemia odcisnęła jednak swoje piętno. Wiadomo już, że w pierwszym kwartale tego roku chińska gospodarka skurczyła się o 6,8%, a wpływy z podatków zmniejszyły się 16,5%. W takiej sytuacji utrzymanie realizacji zaplanowanych programów zbrojeniowych staje się większym obciążeniem dla kasy państwa.

Jednocześnie obcięcie wydatków na obronę byłoby w oczach chińskich decydentów oznaką słabości. – Usprawnimy system mobilizacji obrony narodowej i zapewnimy, że jedność między wojskiem a rządem oraz między wojskiem a narodem pozostanie twarda jak skała – deklarował premier Li.

W obliczu coraz to nowych problemów ekipa Xi Jinpinga postanowiła przyjąć stanowisko „silni, zwarci i gotowi”. Dotyczy to polityki zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Więcej pieniędzy ma otrzymać nie tylko wojsko, ale także bardzo rozbudowane formacje paramilitarne. Na zewnątrz Chiny zintensyfikowały działania nie tylko w rejonie tradycyjnych punktów zapalnych, jak Morze Południowochińskie czy Tajwan. Wzrost napięcia zanotowano także na spornej granicy z Indiami.

Zobacz też: Francuski budżet obronny wzrośnie o 4,5%

(asiatimes.com, reuters.com)

Sgt. 1st Class April Davis, Oregon Military Department Public Affairs