Pomimo spowodowanego pandemią Covid-19 spowolnienia gospodarczego chińskie wydatki wojskowe mogą nieznacznie wzrosnąć bądź – w najgorszym razie – zostać utrzymane na obecnym poziomie. Budżet ministerstwa obrony ma zostać ujawniony na zjeździe Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, fasadowego parlamentu, który ma zostać zwołany 22 maja. Zjazd miał się tradycyjnie odbyć w marcu, lecz z uwagi na panującą w kraju sytuacje został przeniesiony.

Wydatki wojskowe Chińskiej Republiki Ludowej od lat budzą poważne kontrowersję. Pomimo deklaracji Pekinu, że na cele militarne nie przeznacza więcej niż 2% PKB, część faktycznych wydatków nie jest w uwzględniana w przedstawianych statystykach. Wedle najnowszego raportu SIPRI wydatki wojskowe Chin wyniosły w ubiegłym roku 261 miliardów dolarów.

Plasuje to Chiny na drugim miejscu, zaraz za USA. Amerykański budżet obronny był niemal trzy razy wyższy i wyniósł 732 miliardy dolarów. Po uwzględnieniu wszystkich zakamuflowanych wydatków chiński budżet obronny może jednak wynosić nawet 87% amerykańskiego.

W ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi i wzrost napięcia wokół Tajwanu. Wpłynie to na chęć utrzymania przez Pekin wydatków na cele wojskowe. Cały czas kontynuowany jest proces reformy i modernizacji sił zbrojnych, w tym realizacja wielu programów zbrojeniowych i rozbudowa sił morskich. Do tego zapowiedziano już wzrost wydatków na formacje paramilitarne.

Ekspert wojskowy z Makau, Wong Dong, przewiduje, że budżet wojskowy Chin będzie nadal wzrastał o 6–7% rocznie bez względu na reperkusję gospodarcze.

– Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza odegrała ważną rolę w walce z epidemią, więc spadek wydatków nie zostanie zaakceptowany – zaznacza Wong.

Zobacz też: Pakistan prawdopodobnie kupił chińskie ppk Hóng Jiàn-12

(scmp.com)

Tyg728, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International