Agencja do spraw Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa powiadomiła Kongres o wyrażeniu przez Departament Stanu USA zgody na sprzedaż 178 odnowionych kołowych transporterów opancerzonych Stryker M1126 peruwiańskim wojskom lądowym. Wraz z pojazdami Lima otrzyma taką samą liczbę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia i karabinów maszynowych M2 Flex kalibru 12,7 milimetra, wliczając w to części zamienne do M2, w tym trójnogi. Ponadto w skład umowy wejdą przyrządy obserwacyjne kierowcy, wyrzutnie granatów dymnych M6 wraz z częściami zapasowymi i interkomy AN/VIC-3.

Wraz ze sprzętem do Peru trafią zestawy szkoleniowe, w tym dla kierowców pojazdów, naprawcze, dokumentacja techniczna i pakiet wsparcia inżyniersko-logistycznego. Ogólna wartość umowy wyniesie 668 milionów dolarów. Głównym wykonawcą kontaktu będzie General Dynamics Land Systems. Według DSCA nie będzie żadnych problemów z integracją tego sprzętu w peruwiańskich wojskach lądowych. Obecnie nie ma żadnych informacji na temat potencjalnych zamówień offsetowych.

DSCA motywowała swoją zgodę tym, że sprzedaż przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa ważnego partnera w Ameryce Południowej. Peru jest bowiem ważną siłą dla politycznej stabilności, pokoju i postępu gospodarczego w regionie.

W interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych jest, aby Peru posiadało siły zbrojne gotowe chronić swoje granice i reagować na zagrożenia powstałe w wyniku katastrof. Ważna jest również gotowość do zwalczania ugrupowania terrorystycznego Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Peruwiańskie ministerstwo obrony planuje modernizację sił zbrojnych (zobacz też: Ambitne plany peruwiańskiej marynarki), a także stawia na zwiększanie ich interoperacyjności z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników oraz partnerów. Do roku 2030 Lima zamierza utworzyć połączoną brygadę wojsk lądowych, zaś przyjęcie Strykerów będzie stanowić ku temu pierwszy ważny krok.

Zobacz też: Strykery po raz pierwszy za kołem podbiegunowym

(armyrecognition.com; fot. United States Army, domena publiczna)