Według informacji podanych na portalu Infodefensa delegacja paragwajskich wojsk lądowych przebywała w Brazylii, zajmując się inspekcją sześciu gąsienicowych haubic samobieżnych M108 kalibru 105 milimetrów. Paragwajska artyleria wkrótce otrzyma jednostki podarowane przez brazylijskie siły zbrojne. Brasília ma zmagazynowanych pięćdziesiąt sztuk, które wycofano w latach 2017–2018.

Obecnie paragwajskie wojska lądowe dysponują jedynie przestarzałymi holowanymi haubicami amerykańskiej produkcji M101 kalibru 105 milimetrów. Mimo że brazylijski sprzęt nie jest nowy, dla Asunción będzie znacznym skokiem jakościowym zwłaszcza w zakresie mobilności na polu walki.

Paragwaj jest drugim krajem, który skusił się na brazylijskie haubice z demobilu. Wcześniej z tej opcji skorzystał Urugwaj. Montevideo rozpoczęło negocjacje w sprawie pozyskania ośmiu haubic tego typu, które mają być darowizną. Zacofanie pododdziałów artyleryjskich sił zbrojnych tych dwóch krajów musi być ogromne, jeśli decydują się na przyjęcie sprzętu z lat sześćdziesiątych. Właśnie wtedy Brazylia nabyła haubice M108 z zapasów US Army.

Plan wycofania M108 z linii opracowało i zrealizowało Dowództwo Logistyczne wojsk lądowych Brazylii. Według oficjalnych danych w 2017 roku Exército Brasileiro dysponowało siedemdziesięcioma dwiema haubicami tego typu, które używane były przez 3., 5. i 22. Grupę Artylerii Polowej, stacjonujących odpowiednio w Santa Marii, Kurytybie i Uruguaianie.

Zastąpiły je nowsze systemy większego kalibru. Brazylijskie wojska lądowe dysponują czterdziestoma haubicami samobieżnymi M109A5, które do Kraju Kawy trafiły ze Stanów Zjednoczonych. Kilka z nich wykorzystuje się w celach szkoleniowych. Zmodernizowane haubice przekazano 3. i 5. Grupie Artylerii Polowej.

Do października ubiegłego roku brazylijskie wojska lądowe odebrały trzydzieści dwie zmodernizowane haubice samobieżne M109A5+BR kalibru 155 milimetrów i pięć opancerzonych wozów zabezpieczenia technicznego M88A1. Tym samym BAE Systems Land & Armaments LP zrealizowało kontrakt z września 2016 roku.

M108 produkowano od października 1962 do końca 1963 roku. Haubicę obsadza pięcioosobowa załoga: dowódca, działonowy, dwóch ładowniczych i kierowca. Kierowca siedzi z przodu kadłuba po lewej stronie, silnik znajduje się po prawej, zaś przedział bojowy – z tyłu. M108 jest napędzana ośmiocylindrowym turbodoładowanym silnikiem 8V-71T o mocy 425 koni mechanicznych. Może jeździć z maksymalną prędkością 56 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych przy maksymalnym zasięgu około 360 kilometrów.

Uzbrojenie podstawowe obejmuje działo M103 kalibru 105 milimetrów i karabin maszynowy M2 kalibru 12,7 milimetrów na stropie wieży. Kąt podniesienia lufy ma zakres od +74 stopni do –4 stopni. Uniesienie i opuszczenie działa, a także obrót wieży odbywa się manualnie. Standardowa szybkostrzelność haubicy to jeden strzał na minutę, krótkookresowo może oddać w tym czasie trzy strzały. Wykorzystuje szeroką gamą amunicji 105 milimetrowej z maksymalną donośnością 11,5 kilometra.

Zobacz też: Chilijskie F-16 mają przed sobą jeszcze ponad 20 lat służby

(infodefensa.com, armyrecognition.com)

Exército Brasileiro, Creative Commons Attribution 2.0 Generic