Dowództwo brazylijskich wojsk lądowych opublikowało niedawno dokumenty określające wymagania operacyjne oraz techniczne, logistyczne i przemysłowe, które powinny spełniać przyszłe czołgi podstawowe. Tym samym Brasília ogłosiła, że zamierza w niedalekiej przyszłości zastępować starsze czołgi, w tym M60 Pattony i Leopardy 1. Są to ogólne warunki, które na pewno podlegać będą ewolucji w miarę, jak program będzie przechodził do kolejnych faz. Na razie nie podano bardzie szczegółowych informacji.

Projekt „Viatura Blindada de Combate-Carro de Combate” (VBC-CC) wskazuje, że brazylijskie wojska lądowe chcą mieć opancerzony pojazd bojowy obsługiwany przez czteroosobową załogę, o masie bojowej mniejszej niż 50 ton. Maksymalne wymiary przyszłego czołgu mają nie przekraczać 12 metrów długości, 4 metrów szerokości i 3 metrów wysokości. Oczekuje się, że prędkość maksymalna będzie przekraczać 60 kilometrów na godzinę, zasięg operacyjny – 400 kilometrów. Pojazd ma być zdolny do brodzenia na głębokość 1 metra i pokonywania rowów lub transzei o szerokości do 2,5 metra przy maksymalnym obciążeniu.

Exército Brasileiro poszukuje pojazdu osadzonego na podwoziu gąsienicowym napędzanego silnikiem wielopaliwowym sprzężonym z półautomatyczną lub automatyczną skrzynią biegów. Wieża ma mieć napęd ręczny i elektryczny, przy czym zarówno kadłub, jak i wieżę ma charakteryzować niska sygnatura termiczna i radarowa.

Uzbrojenie czołgu ma stanowić stabilizowane działo gładkolufowe kalibru 120 milimetrów o małej sile odrzutu, współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra oraz osiem wyrzutni granatów dymnych kalibru 76 milimetrów.

Inne elementy obowiązkowe obejmują układ elektryczny o napięciu 24 woltów, zautomatyzowany system przeciwpożarowy, system kierowania ogniem z komputerem balistycznym, stacją pogodową, układem automatycznego śledzenia celu, dalmierzem laserowym i kamerą termowizyjną dla dowódcy i działonowego. Ponadto w skład wyposażenia czołgu wchodził będzie system klimatyzacji, system dowodzenia i kontroli obejmujący radio, interkom i system zarządzania walką, pomocnicze źródło zasilania oraz układ ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia.

Bezpieczeństwo załogi i przeżywalność czołgu na polu bitwy ma gwarantować wyposażenie pojazdu w aktywny system ochrony hard-kill lub soft-kill, wykładzinę przeciwodłamkową i dodatkowe moduły pancerza reaktywnego. Ponadto czołg ma dysponować zewnętrznym aparatem telefonicznym zamontowanym na tylnej ścianie kadłuba, prawdopodobnie w opancerzonej skrzynce.

Obecnie wojska pancerne Exército Brasileiro posiadają na stanie przestarzałe czołgu podstawowe M60 Patton w wersji A3 TTS i pozyskane w Niemczech Leopardy 1 w dwóch wersjach: 1A1 w liczbie 126 i zmodernizowanej, a jednocześnie najnowszej 1A5BR w liczbie 220 sztuk. Czołgi służą w dwóch pułkach czołgów (mających faktycznie rozmiar batalionu) w Brygadzie Kawalerii Pancernej i dwóch pułkach czołgów (również wielkości batalionu) w Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej.

Zobacz też: Brak chętnych na kanadyjskie Leopardy C2

(janes.com)

Ministério da Defesa, CC BY 2.0