Zgodnie z informacjami portalu Defesa Aérea & Naval brazylijskie ministerstwo obrony zakończyło program modernizacji transporterów opancerzonych M113. 28 sierpnia ostatnie wozy trafiły na wyposażenie 7. batalionu piechoty zmechanizowanej brazylijskich wojsk lądowych. Łącznie przez niemal dziesięć lat do rąk żołnierzy trafiło 386 zmodernizowanych transporterów.

Program sięga 2010 roku, kiedy Kraj Kawy zdecydował się na unowocześnienie 150 pojazdów w wersji M113B do konfiguracji M113BR (lokalne oznaczenie dla wariantu M113A2 Mk1). W grudniu 2011 roku BAE Systems otrzymało kontrakt o wartości 41,9 miliona dolarów, zaś w lipcu 2015 roku podpisano kolejną umowę o wartości 55 milionów na modernizację kolejnych 236.

Zgodnie z umową pozostawiono kadłuby pojazdów, włazy i rampy, a także oryginalne uzbrojenie, podczas gdy wszystkie inne komponenty, w tym silniki, skrzynie biegów i układy chłodzenia wymieniano lub zmodernizowano. M113BR otrzymały nowe silniki Detroit Diesel 6V53T o mocy 265 koni mechanicznych, skrzynię biegów Allison TX100-1A, radia Harris FALCON III i interkom Thales SOTAS.

Szeroki asortyment nowego wyposażenia ma poprawić komunikację w obrębie załogi, a także świadomość sytuacyjną i bezpieczeństwo, w tym zwiększyć ochronę przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Zabudowano ponadto zestawy obserwacji i analizy otoczenia, a także urządzenia filtrowentylacyjne. Poza tym pojazdy dopancerzono i wyposażono w nowe gąsienice.

Dwa pierwsze wozy dostarczono w listopadzie 2013 roku, setny pojazd trafił zaś do odbiorcy niewiele ponad rok później. Zgodnie z harmonogramem dostawy miały zakończyć się w grudniu 2018 roku, jednak prace przystopowały, co spowodowało początkowo niewielkie opóźnienie. W listopadzie 2017 roku brazylijskie wojska lądowe miały na stanie 250 pojazdów.

Modernizację wykonywano w zakładach w Minneapolis i Hopkins w Minnesocie, Santa Clara w Kalifornii oraz Emporii w Kansas. Brazylijskie siły zbrojne mają użytkować tak unowocześnione wozy co najmniej dwadzieścia lat.

Zobacz też: Argentyna modernizuje TAM-y i M113

(defesaaereanaval.com.br)

Exército Brasileiro, Creative Commons Attribution 2.0 Generic