23 czerwca w Zakładach Małyszewa w Charkowie odbył się roll-out czołgu podstawowego T-84M, który ma być przeznaczony do testów w wojskach lądowych Pakistanu. Maszyna odbyła już pierwsze ograniczone testy w zakładach producenta. Ich obserwatorami byli ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Według ukraińskich źródeł czołg otrzymał oznaczenie Opłot-P. Niebawem czeka go prawdziwy sprawdzian w Pakistanie, gdzie poddany zostanie wymagającym testom w lokalnych warunkach klimatycznych i terenowych.

Islamabad zainteresowany jest Opłotami od dłuższego czasu. Ukraiński czołg jest jedną z tańszych opcji w programie o kryptonimie „Haider”, który wystartował w 2015 roku. Jego celem jest modernizacja pancernych wojsk lądowych i wspieranie czołgu Al-Chalid. T-84M Opłot-M był już testowany przez Pakistańczyków dwa lata temu na pustynnym poligonie czołgowym w Bahawalpurze w Pendżabie. W kwietniu bieżącego roku Athar Abbas, ambasador Pakistanu w Kijowie, w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu czasopismu Dełowaja stołyca, poinformował, że tamtejsze wojska lądowe zainteresowane są zakupem ponad stu czołgów podstawowych T-84M.

Współpraca ukraińsko-pakistańska w przedmiocie zbrojeniowym, a szczególnie modernizacji wojsk pancernych, ma się w ostatnim czasie bardzo dobrze. Podczas IDEAS 2016 w Karaczi w listopadzie ubiegłego roku podpisano list intencyjny dotyczący remontów i modernizacji pakistańskiego parku pancernego. Wartość porozumienia określa się na 600 milionów dolarów, zaś według jego postanowień Islamabad kupi 200 jednostek napędowych 6TD-2 dla czołgów Al-Chalid. Ukraińska agencja prasowa Interfax poinformowała, że już rozpoczęto wykonywanie umowy, w marcu bieżącego roku Kijów otrzymał bowiem zamówienie na dostawę 88 celowników czołgowych dla pakistańskich T-80UD.

Natomiast lutym podczas IDEX 2017 w Abu Zabi podpisano protokół ustaleń dotyczący koprodukcji silników. Silnik 6TD-3 o mocy 1500 koni mechanicznych ma być kluczowym rozwiązaniem dla Al-Chalida 2.

Zobacz też: Ukraińcy restaurują czołgi T-64BM

(quwa.org)

Artemis Dread, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International