Estońskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu dochodzenia w sprawie przypadkowego odpalenia pocisku powietrze–powietrze AIM-120 AMRAAM przez hiszpańskiego pilota myśliwca Eurofighter. Incydent wydarzył się 7 sierpnia 2018 roku w czasie stacjonowania w republikach bałtyckich hiszpańskiego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji „Baltic Air Policing”.

Śledczy ustalili, że odpalenie pocisku było wynikiem nieprzestrzegania przez hiszpańskiego pilota zasad i regulacji dotyczących bezpieczeństwa. Ustalono, że obowiązujące przepisy bezpieczeństwa – o ile są przestrzegane – gwarantują pełne bezpieczeństwo przez cały czas trwania misji sojuszniczych. Ponadto poinformowano, że incydent nie spowodował żadnego zagrożenia dla cywilnego ruchu lotniczego, ponieważ na czas ćwiczeń wojskowych duże sektory przestrzeni powietrznej są niedostępne dla innych samolotów.

Odpalony AMRAAM do tej pory nie został odnaleziony i estońskie władze uczulają mieszkańców na potencjalne niebezpieczeństwo w wypadku natrafienia na pocisk. Mieszkańcy powinni wtedy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby o znalezisku.

Podkreślono również, że incydent nie miał wpływu na stosunki estońsko-hiszpańskie. Hiszpanie niezwłocznie przekazywali komisji dochodzeniowej rzeczowe informacje i obie strony zgodnie współpracowały przez cały okres dochodzenia. Hiszpania pozostaje ważnym sojusznikiem regularnie przysyłającym myśliwce do ochrony Litwy, Łotwy i Estonii. W czasie incydentu Hiszpanie przebywali na „Baltic Air Policing” po raz piąty.

Postępowanie było prowadzone przez estońskie ministerstwo obrony z udziałem przedstawicieli cywilnych agencji odpowiadających za lotnictwo, a podlegających ministerstwu gospodarki i komunikacji.

Zobacz też: Rozbił się hiszpański Typhoon

(kaitseministeerium.ee)

Geoffrey Lee / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH