Dwa dni przed przypadającą na 19 września trzydziestą rocznicą wystrzelenia pierwszego izraelskiego satelity szpiegowskiego tamtejsze ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia syryjskiego terytorium. Fotografie pochodzą z najnowszego z satelitów – o nazwie Ofek 11 – wyniesionego na orbitę 13 września 2016 roku przez rakietę nośną Szawit (w jidysz słowo to oznacza kometę).

Pierwsze z opublikowanych zdjęć (powyżej) przedstawia Pałac Ludu, rezydencję prezydenta Baszszara al-Asada w Damaszku. Kolejne – syryjską bazę wojskową z czołgami rządowych sił zbrojnych, zaś ostatnia – lotnisko w stolicy Syrii. Szczególnie publikacja tego ostatniego wydaje się nieprzypadkowa i stanowić może sygnał dla Damaszku i Teheranu, że wszystkie działania nad Syrią są monitorowane przez tamtejsze satelity szpiegowskie. I jest to sygnał, że dane pozyskiwane z wywiadu elektronicznego są skutecznie i natychmiast wykorzystywane do planowana operacji bojowych.

Według izraelskich źródeł lotnisko w stolicy Syrii jest kanałem przerzutowym irańskiego uzbrojenia, które trafia do sił rządowych wiernych Asadowi. W sobotę 15 września Izrael przeprowadził atak na tamtejszą infrastrukturę, w tym składy pocisków rakietowych. W tamtym czasie na płycie lotniska miał znajdować się samolot z uzbrojeniem z Iranu.

Izrael oficjalnie nie przyznał się do przeprowadzenia ataku, ale pośrednio powiedział o tym premier Binjamin Netanjahu w wywiadzie udzielonym dzień później, akcentując zdolność izraelskich sił zbrojnych do osłabiania wrogów. Netanjahu mówił również, że Izrael ciągle dąży do przerwania dostaw uzbrojenia dla swoich wrogów.

W grudniu 2016 roku inny izraelski satelita szpiegowski, Eros B, wytropił system rakietowy 9K720 Iskander w Syrii.

Zobacz też: Mosad podejrzewany o likwidację syryjskiego eksperta od rakiet

(timesofisrael.com)

Ministerstwo Obrony Izraela