Prorządowy syryjski dziennik Al-Watan doniósł, że w wyniku wybuchu bomby zginął jeden z czołowych syryjskich naukowców zajmujących się lokalnym programem rakietowym. Sprawcy znaleźli lukę w dość silnej ochronie Aziza Asbara i podłożyli bombę w samochodzie używanym przez naukowca. Do wybuchu doszło w mieście Masjaf w prowincji Hama, gdzie Asbar kierował pracami zmierzającymi do odbudowy podziemnej fabryki uzbrojenia, którą rok temu zniszczyło izraelskie lotnictwo.

Informacje syryjskiego periodyku potwierdził The New York Times, który napisał, że za tym atakiem stał izraelski Mosad. Raport amerykańskiego dziennika opiera się na informacjach od informatora z jednego z bliskowschodnich wywiadów, który miał z kolei otrzymać tę wiadomość z Izraela.

Zainteresowanie Mosadu syryjskim naukowcem miało sięgać czasów jeszcze sprzed wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 roku. Asbar odpowiadał za rozwój programu rakietowego i broni chemicznej, a także za współpracę z Iranem, w tym tamtejszymi naukowcami, i Hezbollahem na terytorium Syrii. Prawdopodobnie utrzymywał stałe kontakty z Ghasemem Solejmanim, dowódcą sił Ghods, elitarnej jednostki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Asbar miał kierować tajną jednostką o kryptonimie Sektor 4, zajmującą się produkcją pocisków rakietowych na paliwo stałe. Oprócz konstrukcji nowej precyzyjnej broni miał też zajmować się modernizacją syryjskich Scudów, aby były w stanie nie tylko dolecieć do izraelskich miast, ale też wykonać precyzyjnie uderzenia.

Izrael oficjalnie nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. Minister obrony Awigdor Liebermann stwierdził, że oskarżenia Izraela o likwidację ważnej osoby nie są niczym nowym.

– Na Bliskim Wschodzie codziennie wybuchają setki bomb. Za każdym wina spada na nas. Nie traktujemy tego poważnie – powiedział.

Odpowiedzialność za przeprowadzenie zamachu przyjęła syryjska organizacja rebeliancka, Brygady Abu Amara. Wskazuje się jednak, iż sposób wykonania operacji, a w szczególności miejsce umieszczenia bomby w zagłówku fotela, silnie wskazują na działania Mosadu. Ponadto ta metoda podobna była do zastosowanej w operacji izraelsko-amerykańskiej w 2008 roku. Wówczas zabito Imada Mughnijję, jednego z założycieli Hezbollahu.

Zobacz też: Operacja Skupienie. Jak zaczęła się wojna sześciodniowa

(timesofisrael.com, nytimes.com; na zdjęciu szefowie Mosadu – byli i obecny – w towarzystwie siedzących: premiera Netanjahu i prezydenta Riwlina)

Government Press Office of Israel – Haim Zach, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported