Na poligonie pod Meppen w północno-zachodnich Niemczech niemieckie wojska lądowe przeprowadziły pierwsze próby czołgu podstawowego Leopard 2A7V – zmodernizowanej wersji 2A6. W czasie testów sprawdzano mobilność pojazdu, dzielność terenową i zdolność do manewrowania, a także wykonano próbne strzelania. Czołg miał sprawować się bez zarzutu. Z okazji prób poligonowych Bundeswehra 21 września opublikowała krótki materiał filmowy na YouTubie.

Modernizacja do wersji 2A7V odbywa się na podstawie dwóch kontraktów zawartych przez Bundeswehrę. Litera V pochodzi od niemieckiego słowa Verbesert (ulepszony), ale nazwa nawiązuje również do pierwszego niemieckiego czołgu Sturmpanzerwagen A7V z okresu pierwszej wojny światowej.

Kontrakt na modernizację 104 Leopardów 2 – sześćdziesięciu ośmiu zmagazynowanych w wersji 2A4, szesnastu 2A6NL z Holandii i dwudziestu 2A7 z Bundeswehry – podpisano w maju 2017 roku. Wartość kontraktu to 760 milionów euro. Wszystkie wozy mają trafić do odbiorcy do 2023 roku.

W marcu 2019 roku podpisano kolejny kontrakt na modernizację 101 pojazdów wersji 2A6 i 2A6MA2. Wartość tej umowy to 300 milionów euro, a harmonogram dostaw zakłada, że ostatni trafi do odbiorcy w 2026 roku. Tym samym Bundeswehra będzie posiadać łącznie 205 czołgów w standardzie 2A7V, zaś razem z Leopardami 2A7 – 320.

Unowocześnienie będzie polegać między innymi na wyeliminowaniu przestarzałych funkcji komputerów kontroli ognia i konsoli sterowniczych, instalacji termowizorów trzeciej generacji Attica, nocnego przyrządu obserwacyjnego dla kierowcy i nowego systemu zobrazowania dowódcy. Ponadto sześćdziesiąt osiem Leopardów 2A4 będzie wyposażone w nowe działo L55A1 kalibru 120 milimetrów ze zmodyfikowanym przedmuchiwaczem i zespołem oporopowrotnika.

W nowej armacie zwiększono maksymalne ciśnienie w przewodzie lufy do 700 megapaskali i wydłużono żywotność lufy do 1500 strzałów. Wszystkie 104 Leopardy 2A7V będą mogły używać amunicji programowalnej DM11 produkowanej przez Rheinmetalla. Uzbrojeniem pomocniczym jest – zamontowany współosiowo po lewej stronie działa – karabin maszynowy MG3 kalibru 7,62 milimetra. Istnieje również możliwość instalacji jeszcze jednego kaemu na dachu wieży.

Pierwsze seryjne zmodernizowane Leopardy 2 A7V trafią do Bundeswehry w roku 2021, choć podczas prezentacji pojazdów dla Danii i Niemiec podkreślano, że Heer odbierze pierwsze wozy jeszcze w 2020 roku.

Do wersji 2A7V modernizują swoje Leopardy także duńskie wojska lądowe. Kopenhaga podniesie wartość bojową czterdziestu czterech Leopardów 2A5DK z pięćdziesięciu siedem obecnie użytkowanych. Dwa pojazdy odebrano w lutym podczas uroczystości w garnizonie duńskich wojsk lądowych w Holstebro w Jutlandii Środkowej. Trafią do Jutlandzkiego Pułku Dragonów, który faktycznie ma liczebność batalionu i jest jedyną jednostką Hæren wykorzystującą czołgi podstawowe.

Zobacz też: Pierwsze Leopardy 2PL odebrane

(armyrecognition.com)

materiały prasowe KMW