Przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann poinformowało o przekazaniu pierwszego seryjnego czołgu Leopard 2A7V niemieckim siłom zbrojnym. Uroczystość w zakładach KMW w monachijskiej dzielnicy Allach miała charakter symboliczny. W jej trakcie przekazano też pierwszy pojazd w tym standardzie duńskim wojskom lądowym.

Modernizacja Leopardów 2 różnych standardów do wersji A7V ma na celu nie tylko dostosowanie pojazdów do wymagań dzisiejszego pola walki, ale też unifikację czołgów tego typu służącego w Bundeswehrze. W szczególności zainstalowane w nich zostaną nowe systemy obserwacyjno-celownicze, system zarządzania walką, systemy łączności, zmodyfikowane systemy kontroli ognia, wielospektralne pokrycia maskujące Saab Barracuda i nowy układ klimatyzacji z funkcją ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Poprawie ulegnie również układ napędowy i opancerzenie.

Kontrakt na modernizację 104 Leopardów 2 – sześćdziesięciu ośmiu zmagazynowanych w wersji 2A4, szesnastu 2A6NL z Holandii i dwudziestu 2A7 z Bundeswehry – podpisano w maju 2017 roku. Na mocy wartego 760 milionów euro kontraktu wozy mają trafić do odbiorcy do 2023 roku. Litera V w nazwie pochodzi od niemieckiego słowa Verbesert (ulepszony), choć wskazuje się, że nazwa nawiązuje do pierwszego niemieckiego czołgu Sturmpanzerwagen A7V z okresu pierwszej wojny światowej.

W marcu podpisano kolejny kontrakt, w którego myśl unowocześnieniu podlegać będzie 101 pojazdów wersji 2A6 i 2A6MA2. Wartość tej umowy to 300 milionów euro, a harmonogram dostaw zakłada, że ostatni trafi do odbiorcy w 2026 roku. Tym samym Bundeswehra będzie posiadać łącznie 205 czołgów w standardzie 2A7V, zaś razem z Leopardami 2A7 – 320.

Duńskie ministerstwo obrony zdecydowało się podnieść wartość bojową czterdziestu czterech Leopardów 2A5DK z pięćdziesięciu siedem obecnie użytkowanych.

Zobacz też: Pojazdy Piranha V i Eagle V dla duńskich wojsk lądowych

(informacja prasowa KMW, br.de)

materiały prasowe KMW