Bundeswehra poinformowała na swojej stronie internetowej, że 3 września do bazy w Hardheim w Badenii-Wirtembergii przyjechały cztery czołgi podstawowe Leopard 2A6. Czołgom towarzyszył opancerzony wóz zabezpieczenia technicznego Büffel. Wozy wejdą w skład stacjonującego tam batalionu pancernego – Panzerbataillon 363. Oczekuje się, że jednostka otrzyma czterdzieści cztery czołgi tego typu.

– Pierwsze czołgi podstawowe, które dotarły do bazy w Hardheim w Badenii-Wirtembergii, będą wykorzystane do szkolenia, a pierwsze ćwiczenia poligonowe, w tym strzelania, odbędą się wiosną – poinformował dowódca jednostki, podpułkownik Pascal Pane, który prowadził pierwszy z czterech pojazdów.

Poligon Bergen-Hohne leży na terenie Pustaci Lüneburskiej w Dolnej Saksonii. Pierwszy raz wykorzystywano te tereny w celach ćwiczeń wojskowych jeszcze w czasach Trzeciej Rzeszy, w 1935 roku. Z kolei Panzerbataillon 363 powstał w kwietniu, a decyzję o jego tworzeniu podjęto w listopadzie ubiegłego roku. Berlin nosił się z tym zamiarem już od niemal dwóch lat. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie szóstego batalionu pancernego w grudniu 2018 roku.

Bundewehra powróciła do Hardheim w 2018 roku z batalionem logistycznym, sztabem sił specjalnych Kommando Spezialkräfte i kompanią wsparcia dowodzenia. Placówka ta jest pierwszą reaktywowaną bazą Bundeswehry. Zamknięto ją w październiku 2011 roku po opuszczeniu jej przez ostatnie samobieżne zestawy przeciwlotnicze Flugabwehrkanonenpanzer Gepard z Panzerflakbataillon 12 (batalion artylerii przeciwlotniczej). Obecnie w bazie trwają jeszcze prace renowacyjne, które zmierzają do zapewnienia zakwaterowania personelu i obsługi pojazdów.

Batalion przydzielony będzie do Brygady Grenadierów Pancernych (Panzergrenadierbrigade 37) z kwaterą w Frankenberg/Sachsen w kraju związkowym Saksonia. Panzergrenadierbrigade 37 jest częścią 10. Dywizji Pancernej z Veitshöchheim. Panzerbataillon 363 będzie drugim batalionem pancernym tej brygady.

Zobacz też: Modernizacja tureckich Leopardów 2

(informacja prasowa)

Bundeswehr