Niemiecki koncern Rheinmetall zmodernizuje 104 czołgi podstawowe niemieckich wojsk lądowych. Prace mają ruszyć już niebawem. Wartość pakietu modernizacyjnego wyniesie około 118 milionów euro. Na podstawie umowy z maja 2017 roku Berlin zdecydował o unowocześnieniu do wersji 2A7V sześćdziesiąt osiem czołgów Leopard 2A4, dwadzieścia czołgów w wersji 2A7, które służą w Bundeswehrze i szesnaście Leopardów 2A6NL z zapasów holenderskich wojsk lądowych. Ponadto cześć odkupionych od koncernu KMW trzydziestu dwóch podwozi czołgów w wersji 2A4 może posłużyć do budowy mostów samobieżnych.

W trakcie tego procesu specjaliści Rheinmetalla wyeliminują przestarzałe funkcje komputerów konsoli ognia i konsoli sterowniczych, a także zainstalują termowizory trzeciej generacji, nocny przyrząd obserwacyjny dla kierowcy i nowy system zobrazowania dowódcy. Ponadto sześćdziesiąt osiem Leopardów 2A4 otrzyma nowe działo L55A1 kalibru 120 milimetrów ze zmodyfikowanym przedmuchiwaczem i zespołem oporopowrotnika. W nowej armacie zwiększono maksymalne ciśnienie w przewodzie lufy do 700 megapaskali i wydłużono żywotność lufy do 1500 strzałów. Wszystkie 104 Leopardy 2A7V będą mogły używać amunicji programowalnej DM11 produkowanej przez Rheinmetalla. Pierwsze seryjne zmodernizowane Leopardy 2 A7V trafią do Bundeswehry w roku 2020.

Modernizacja czołgów ma być jedynie częścią programu współpracy w zakresie czołgów podstawowych uruchomionego przez Europejską Agencję Obrony. Projekt pod kryptonimem „OMBT-Leo2” przewiduje, że nadwyżkowe Leopardy 2 państw członkowskich Europejskiej Agencji Obrony (EDA) będą przekazywane – wynajmowane, leasingowane lub sprzedawane – wraz z pakietem modernizacyjnym do innych państw członkowskich, które wyrażą chęć ich nabycia.

EDA wystosowała zapytanie o informacje do państw członkowskich europejskiego stowarzyszenia przemysłu lotniczo-kosmicznego i obronnego. Odpowiedzi mają wpływać do 8 grudnia 2017 roku, a na początku roku 2018 będą oceniane przez ekspertów EDA i zainteresowanych państw członkowskich. Zapytanie o informację ma na celu utworzenie międzypaństwowego partnerstwa przemysłowego.

Europejska agencja twierdzi, że państwa członkowskie mają wolne zasoby Leopardów 2, które mogą być modernizowane i sprzedawane zainteresowanym krajom. Program zakłada, że państwa członkowskie mogą wspólnie modernizować Leopardy pozostające w służbie. Jego szczegóły nie są znane, ale wstępnie opracowano plan unowocześnienia czołgów Leopard 2A4 do najnowszej konfiguracji 2A7V.

Zobacz też: Szczegóły modernizacji Leopardów 2A4SG

(armyrecognition.com, eda.europa.eu)

Boevaya mashina, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International