Podczas uroczystości w garnizonie duńskich wojsk lądowych w Holstebro w Jutlandii Środkowej odebrano dwa zmodernizowane czołgi podstawowe Leopard 2A7DK. Faktycznie są to pojazdy w wersji A7V. Litera V w nazwie pochodzi od niemieckiego słowa Verbesert (ulepszony). Modernizacja duńskich czołgów odbywa się na podstawie kontraktu z 2017 roku i kosztować będzie duńskiego podatnika 112 milionów euro (niespełna 480 milionów złotych). Założono, że prace zakończą się w 2022 roku.

Wszystkie zmodernizowane pojazdy pancerne trafią do Jutlandzkiego Pułku Dragonów, który faktycznie ma liczebność batalionu i jest jedyną jednostką Hæren wykorzystującą czołgi podstawowe. Leopardy 2A7DK wykorzystywane będą do szkolenia załóg. Później – w maju – zostaną przetransferowane do 1. Brygady Królewskich Duńskich Wojsk Lądowych.

Czołgi otrzymały nowe systemy obserwacyjno-celownicze, system zarządzania walką SSFrontline, systemy łączności (interkom HTK i radiostację L3 Harris RF-7800H-MP), zmodyfikowany system kontroli ognia i nowy układ klimatyzacji z funkcją ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Usprawniono również układ napędowy i opancerzenie.

Ponadto w miejsce armat L44 zainstalowano dłuższe gładkolufowe L55A1 kalibru 120 milimetrów, które odznaczają się ciśnieniem maksymalnym w przewodzie lufy zwiększonym do 700 MPa. Armatę przystosowano do strzelania amunicją programowalną DM11 i podkalibrową DM63/DM63A1.

W październiku 2019 roku w siedzibie przedsiębiorstwa Krauss-Maffei Wegmann w monachijskiej dzielnicy Allach-Untermenzing odbyła się prezentacja i symboliczne przekazanie pierwszych seryjnych czołgów Leopard 2A7V wojskom lądowym Danii i Niemiec. Duńskie ministerstwo obrony zdecydowało się podnieść wartość bojową czterdziestu czterech Leopardów 2A5DK z pięćdziesięciu siedmiu obecnie użytkowanych. Istnieje jednak możliwość przywrócenia do służby kolejnych trzynastu, które obecnie są zmagazynowane, i również poddania ich modernizacji.

Zobacz też: Dania zamówiła dodatkowe CAESAR-y

(informacja prasowa, janes.com)

Forsvaret