W opublikowanym pod koniec grudnia biuletynie informacyjnym brazylijskich wojsk lądowych znalazły się informację o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej w celu pozyskania 221 pojazdów opancerzonych i wyposażenia ich w armaty kalibru 105 milimetrów. Niebawem zostanie powołany zespół, który zajmie się sporządzeniem studium wykonalności programu i opracowania szczegółowych wymagań technicznych.

Dokument wskazuje, że jest ważne, aby wozy zostały odebrane przez brazylijskie wojska lądowe do 2026 roku. Pozyskanie nowych wozów wsparcia ogniowego ma wreszcie zakończyć chroniczne problemy z brakiem pożądanej siły ognia w pododdziałach Brygady Piechoty Zmechanizowanej. W perspektywie mają one zapewnić spokojne przejście samochodów pancernych EE-9 Cascavel (na zdjęciu) na emeryturę. Warto zauważyć, że w przeszłości Brazylia odrzuciła ofertę zakupu rozpoznawczych samochodów pancernych Centauro.

Podwozie nowego pojazdu ma być ośmiokołowe, zaś wieża ma być uzbrojona w armatę kalibru co najmniej 105 milimetrów, choć nie wyklucza się, że kaliber może być większy, na przykład 120 milimetrów. Systemy dowodzenia i kontroli oraz łączności mają być kompatybilne z rozwiązaniem zastosowanym w kołowych transporterach opancerzonych Guarani, modernizowanych Cascavelach i czołgach podstawowych Leopard 1A5BR.Opracowanie wymagań dla przyszłych wozów wsparcia ogniowego będzie jednym w wielu projektów modernizacji brazylijskich wojsk lądowych. Pierwszym z nich jest pozyskanie następcy brazylijskich Leopardów 1A5BR i M60 Pattonów. W pierwszej połowie ubiegłego roku dowództwo brazylijskich wojsk lądowych opublikowało dokumenty określające wymagania operacyjne oraz techniczne, logistyczne i przemysłowe.

Projekt „Viatura Blindada de Combate-Carro de Combate” (VBC-CC) wskazuje, że Exército Brasileiro chcą mieć czołg obsługiwany przez czteroosobową załogę, o masie bojowej mniejszej niż 50 ton. Ma być osadzony na podwoziu gąsienicowym napędzanym silnikiem wielopaliwowym sprzężonym z półautomatyczną lub automatyczną skrzynią biegów. Uzbrojenie ma stanowić stabilizowane działo gładkolufowe kalibru 120 milimetrów o małej sile odrzutu, współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i osiem wyrzutni granatów dymnych kalibru 76 milimetrów.Obecnie wojska pancerne Exército Brasileiro posiadają na stanie przestarzałe czołgu podstawowe M60 Patton w wersji A3 TTS i pozyskane w Niemczech Leopardy 1 w dwóch wersjach: 1A1 w liczbie 126 i zmodernizowanej, a jednocześnie najnowszej 1A5BR w liczbie 220 sztuk. Czołgi służą w dwóch pułkach czołgów (mających faktycznie rozmiar batalionu) w Brygadzie Kawalerii Pancernej i dwóch pułkach czołgów (również wielkości batalionu) w Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej.

Kolejnym projektem wiążącym się z pierwszym jest modernizacja 116 z 220 Leopardów 1A5BR. Najważniejszym punktem będzie instalacja nowego systemu kierowania ogniem wyposażonego w termowizyjne przyrządy obserwacyjno-celownicze i działającego w trybie hunter‑killer oraz sprzężonego z armatą L7A3 kalibru 105 milimetrów. Zmodernizowane Leopardy mają służyć w pododdziałach pancernych aż do momentu zastąpienia ich przez nowe czołgi w roku 2037.

W ostatnim czasie ogłoszono plany ograniczonego unowocześnienia samochodów pancernych EE-9 Cascavel, które służą od początku lat siedemdziesiątych. Otrzymają system świadomości sytuacyjnej – cztery kamery MILMOS – od niderlandzkiej firmy Orlaco, nastąpi renowacja silników MTU 6V-53 wraz z przekładniami. Brazylijczycy pozostawią armaty kalibru 90 milimetrów, ale wieże mają otrzymać napęd elektryczny. Według obecnych założeń modernizacja obejmie 201 z obecnie eksploatowanych 409 pojazdów tego typu. Mają służyć przynajmniej do 2037 roku.

Zobacz też: Sprut-SDM1 zakończył część testów państwowych

(infodefensa.com, defesaaereanaval.com.br)

Exército Brasileiro