24 grudnia brazylijskie siły zbrojne ogłosiły w swoim najnowszym biuletynie informacyjnym decyzję o rozpoczęciu procesu modernizacyjnego części używanych czołgów podstawowych Leopard 1A5BR. Modernizacją ma zostać objętych 116 z 220 eksploatowanych w jednostkach pancernych wozów.

Program modernizacji zakłada, że czołgi mają otrzymać:

  • nowy system kierowania ogniem wyposażony w termowizyjne przyrządy obserwacyjno-celownicze i funkcjonujący w trybie hunter‑killer, sprzężony (prawdopodobnie wraz z nową stabilizacją uzbrojenia) z dotychczasową armatą L7A3 kalibru 105 milimetrów;
  • nowy elektryczny układ obrotu wieży, który zastąpi dotychczasowy układ oparty na hydraulice;
  • nowy system łączności, który będzie kompatybilny z rozwiązaniem zastosowanym w kołowych transporterach opancerzonych Guarani i który ma trafić również w ramach modernizacji do samochodów pancernych Cascavel.

Programem modernizacji nie zostanie objęta ani kwestia wymiany uzbrojenia Leopardów, ani poprawy opancerzenia. Będzie tak, pomimo że brazylijskie Leopardy 1 są dostosowane do montażu gładkolufowej armaty Rheinmetalla kalibru 120 milimetrów i pasywnych osłon dodatkowych produkowanych przez Rheinmetall Chempro.Modernizacją nie zostaną objęte również pojazdy specjalistyczne na podwoziu tego czołgu, które są wykorzystywane w Brazylii – zestawy przeciwlotnicze Flugabwehrkanonenpanzer Gepard, wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, wozy saperskie Pionierpanzer 2 Dachs i mosty samobieżne Panzerschnellbrücke Biber.

Brazylijskie Leopardy 1 podczas nocnych strzelań poligonowych.
(Exército Brasileiro)

Czołgi Leopard 1A5 trafiły na wyposażenie brazylijskich jednostek pancernych w roku 2006. Były to egzemplarze wykorzystywane wcześniej w Bundeswehrze, objęte realizowaną i latach 1987–1993 modernizacją ze standardu 1A1A1. W jej ramach otrzymały cyfrowy system kierowania ogniem EMES 18, który bazuje na rozwiązaniu stosowanym w Leopardach 2, oraz stalowo-polimerowe osłony dodatkowe, poprawiające odporność Leopardów przed rażeniem odłamkami artyleryjskimi.

Dodatkowo te czołgi w latach 2009–2012 zostały naprawione i zmodernizowane do standardu 1A5BR przez niemiecki Krauss-Maffei Wegmann. Ta sama firma – obok izraelskiego Elbita – może zostać zaangażowana w obecną modernizację brazylijskich Leopardów 1.Zmodernizowane Leopardy mają służyć w brazylijskich jednostkach pancernych aż do momentu zastąpienia ich przez nowe czołgi – planowo do roku 2037 – za którymi Brazylijczycy już się rozglądają. Następca Leopardów 1 ma być uzbrojony w armatę kalibru co najmniej 105 milimetrów, mieć masę nieprzekraczającą 50 ton i opancerzenie na poziomie co najmniej zbliżonym do najstarszych odmian T-72. Wynika więc z tego, że Brazylijczycy nie wykluczają wdrożenia nowych czołgów lekkich w miejscu dotychczasowych czołgów podstawowych.

Decyzja o modernizacji części Leopardów 1A5BR oznacza jednocześnie, że pierwsze do wycofania pójdą zakupione w latach 1997–1999 w liczbie 128 sztuk Leopardy w wersji 1BE, które są pozbawione termowizyjnych przyrządów obserwacyjnych, oraz nieliczne M60A3 TTS. Warto też wspomnieć, że w kontekście historii tych Leopardów będzie to ich już czwarta modernizacja po tym, jak zostały wyprodukowane między 1965 a 1970.

Zobacz też: Kanada poszukuje nowych latających cystern

(tecnodefesa.com.br)

Ministério da Defesa, CC BY 2.0