Leonardo zaprezentował kołowy niszczyciel czołgów Centauro II z wieżą Hitfact Mk II uzbrojoną w nową armatę gwintowaną kalibru 105 milimetrów z lufą o długości 52 kalibrów. Pojawiła się w miejsce gładkolufowej armaty kalibru 120 milimetrów z lufą o długości 45 kalibrów. Pojazd miał być wystawiony na stoisku Consorzio Iveco DV Oto Melara (CIO) i Leonardo w dniach 8–12 czerwca podczas targów przemysłu obronnego Eurosatory, które jednak odwołano z powodu pandemii choroby COVID-19.

Zdaniem przedstawicieli Leonardo instalacja działa kalibru 105 milimetrów pozwala zmniejszyć ciężar wieży o 750 kilogramów i przewozić więcej amunicji mniejszego kalibru. Centauro II można również wyposażyć w automat ładowania z sześcioma nabojami. Ponadto nowe uzbrojenie ma stwarzać możliwość skorzystania z szerokiego wyboru tańszych pocisków.

Armata kalibru 105 milimetrów wykonana jest z tej samej stali co armata 120-milimetrowa, zachowując grubość lufy starszej wersji armaty kalibru 105 milimetrów. Leonardo podaje, że nowe uzbrojenie charakteryzuje się siłą odrzutu mniejszą o 20% i maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem wyższym o 20%, umożliwiającym stosowanie nowej amunicji opracowywanej przez różnych producentów.

Koncern zapewnia, że osiągnięcie takich właściwości było możliwe dzięki poprawieniu parametrów stali, w szczególności zwiększeniu wytrzymałości na pęknięcia. Rozciągliwość zwiększono o 30% w porównaniu ze stalą użytą w Centauro pierwszej generacji.

Hitfact Mk II może być uzbrojona w armatę kalibru zarówno 105 milimetrów, jak i 120 milimetrów – i będzie prezentowana w obu wariantach. Ma to zwiększyć atrakcyjność w oczach potencjalnych kupców, którzy nie muszą walczyć z silnie opancerzonym przeciwnikiem i nadal z powodzeniem mogą stosować działa mniejszego kalibru.

Wskazuje się również, że amunicja kalibru 105 milimetrów jest tańsza od 120-milimetrowej i że można przebierać w różnych jej typach. Wykorzystując nowoczesny system kierowania ogniem wieży Hitfact Mk II ma zapewniać wysoką efektywność w zwalczaniu celów słabiej opancerzonych.

Zobacz też: Jordańskie bwp Centauro wkrótce z kamerami trzeciej generacji

(janes.com)

materiały prasowe Leonardo