Na paryskim salonie Eurosatory włoskie konsorcjum Leonardo Defence Systems przedstawiło wóz rozpoznawczy Centauro VBM Explorer. Pojazd jest wyposażony w rozpoznawczego drona oraz zdalnie sterowanego robota.

Explorer to kolejny wóz specjalistyczny zbudowany w oparciu o kadłub kołowego bojowego wozu piechoty Freccia (na zdjęciu), należącego do rodziny Centauro. Podobnie jak w przypadku prezentowanego wcześniej Centauro II przekonstruowano kadłub, tak aby zwiększyć odporność na wybuchy min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Po Frecci Explorer odziedziczył wieżę HITFIST25, wyposażoną dodatkowo w pojemnik transportowo-startowy dla bezzałogowca Horus. Nieduży rozpoznawczy dron może również startować „z ręki”, a przy wykorzystaniu specjalnego systemu startowego można go wystrzeliwać z gładkolufowej armaty kalibru 120 milimetrów.

Kolejnym elementem wyposażenia jest zdalnie sterowany gąsienicowy robot TRP2. Zadaniem robota jest prowadzenie rozpoznania w warunkach gdzie wysłanie żołnierzy jest niewskazane lub niemożliwe. Zwieńczeniem wyposażenia rozpoznawczego są radar obserwacji pola walki Lycra i panoramiczny przyrząd obserwacyjny Janus. Urządzenie umożliwia według producenta prowadzenie dokładnej obserwacji na średnich i dalekich dystansach w każdych warunkach pogodowych, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy.

(armyrecognition.com; fot. Kaminski na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)