Koncern Leonardo poinformował, że amerykański Departament Obrony wybrał aktywny system samoobrony BriteCloud do programu zagranicznych testów porównawczych (Foreign Comparative Testing). Celem programu jest szukanie, testowanie i ewentualne wdrażanie produktów i technologii produkowanych przez sojuszników Stanów Zjednoczonych. Produkty muszą być gotowe lub na ostatnich etapach rozwoju, żeby ich wprowadzenie do amerykańskiego uzbrojenia było szybkie i ekonomiczne.

Testy aktywnej pułapki przeciwko pociskom powietrze–powietrze i ziemia–powietrze przeprowadzi Lotnicza Gwardia Narodowa. Do prób zostaną wykorzystane samoloty F-16, które będą odpalały pułapki BriteCloud w celu zbadania czy system podniesie bezpieczeństwo myśliwca. Program prób będzie obejmował wiele różnych scenariuszy dla zapewnienia należytej staranności przy ocenie przydatności systemu dla amerykańskiego lotnictwa.

BriteCloud jest wystrzeliwany z samolotu tak jak flary i dipole. W środku zamontowany jest nadajnik fal radiowych, który dzięki emisji fal o określonych charakterystykach zakłóca pracę radarów we wrogich pociskach. Dzięki kompletnemu oddzieleniu się od samolotu system powinien spowodować, że wrogi pocisk naprowadzi się na pułapkę i minie samolot o ponad kilometr.

W kwietniu 2018 roku BriteCloud wszedł na wyposażenie samolotów Tornado należących do Royal Air Force, a na początku tego roku rozpoczęto jego wdrażanie na samolotach Eurofighter. Jest oznaczony lokalnie jako BriteCloud 55, co symbolizuje jego kompatybilność z wyrzutniami flar o średnicy 55 milimetrów, które są stosowane w Tornadach, Typhoonach i Gripenach.

Zobacz też: Zawieszenie lotów F-15 Gwardii Narodowej Oregonu

(monch.com)

Leonardo