W czasie odbywających się w Stambule targów IDEF koncern Leonardo ogłosił, że jest pierwszą firmą, która podpisała umowę z nowo utworzonym brytyjskim Urzędem Szybkich Możliwości (Rapid Capability Office). Celem tej instytucji jest szybsze wprowadzanie nowych technologii wojskowego zastosowania do użycia w prostszy sposób.

Pierwszy projekt będzie realizowany wspólnie z Royal Air Force i dotyczy opracowania i wdrożenia nowej generacji aktywnych środków obrony przed rakietami naprowadzanymi radarowo. Będą one bazowały na sprawdzonej w czasie testów technologii BriteCloud. Ponadto prowadzone będą prace zmierzające do wprowadzenia BriteCloud do służby liniowej.

BriteCloud jest pułapką zakłócającą radar naprowadzający rakietę i może być wyrzucana ze standardowych zasobników na flary i dipole. Ma chronić samolot przed współczesnymi rakietami, które potrafią zignorować starsze środki obrony jak dipole. W założeniu rakieta ma się skierować na BriteCloud i minąć samolot w dużej odległości. System BriteCloud został już zaoferowany wielu państwom.

BriteCloud jest urządzeniem aktywnym drugiej generacji. Pierwsza generacja został wprowadzona do użycia zaraz po zakończeniu zimnej wojny. Tamte urządzenie wykorzystywały proste metody zagłuszania radarów, które dzisiaj są już nieskuteczne. BriteCloud jest pierwszym urządzeniem drugiej generacji, które w czasie testów potwierdziło swoją skuteczność przeciwko zaawansowanym rakietom. Próby zostały przeprowadzone w marcu 2016 roku z użyciem samolotu Tornado. Pewna ilość tych urządzeń została już zakupiona przez RAF w celu opracowania taktyki ich użycia przez pilotów myśliwców.

Najnowsza umowa zakłada wspólną pracę RAF-u i Leonarda nad urządzeniem trzeciej generacji, ale wszystkie szczegóły pozostają tajne.

Czytaj też: Ruszają prace nad brytyjskim lasere

(Informacja prasowa Leonardo)

Leonardo