Rosja po zestrzeleniu Su-22 przez Amerykanów zapowiedziała, że jej wojska będą od tej pory namierzały samoloty koalicji zachodniej. W związku z tym RAF podjął decyzję o uzbrojeniu działających nad Syrią samolotów uderzeniowych Tornado w rakiety powietrze–powietrze AIM-132 ASRAAM.

Piloci RAF-u już od miesięcy domagali się dostarczenia im tych pocisków.

– Czuliśmy się bezbronni przez wysyłanie nas do walki bez żadnej ochrony – powiedział jeden z nich. Aby uniknąć niezamierzonych walk powietrznych z samolotami rosyjskimi, brytyjskich pilotów będą obowiązywały surowe zasady użycia siły (rules of engagement, ROE).

Zestrzelenie syryjskiego Su-22 przez amerykańskiego F/A-18E zwiększyło ryzyko konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Rosją bardziej niż jakiekolwiek inne wydarzenie w ciągu dwóch ostatnich dekad. Równocześnie dotyczy to innych państw Zachodnich, które są amerykańskimi sojusznikami i również działają nad Syrią: Wielkiej Brytanii, Francji, Australii czy Niemiec. Australia już ogłosiła zawieszenie lotów swoich F/A-18.

AIM-132 ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) jest rakietą krótkiego zasięgu naprowadzaną na podczerwień. Została wyprodukowana przez MBDA dla zastąpienia w służbie amerykańskich pocisków AIM-9 Sidewinder, a do uzbrojenia weszła w 1998 roku.

(defenseworld.net)

Maciej Hypś, konflikty.pl