Australijski rząd ogłosił podczas wystawy Pacific 2017, że planowane w ramach programu SEA 5000 fregaty zostaną wyposażone w system walki Aegis. Będzie to kolejna „narodowa” wersja systemu wyposażona w elementy lokalnej produkcji.

Sercem australijskiej wersji Aegis będzie opracowywany przez CEA Technologies radar z aktywnym skanowaniem fazowym. Nowy będzie także interfejs taktyczny, za który odpowiada lokalna filia Saaba.

Przyszłe fregaty nie będą pierwszymi okrętami Royal Australian Navy wyposażonymi w system Aegis. Znajduje się on już na pokładach niszczycieli typu Hobart, których prototypowa jednostka podniosła banderę 23 września. Aegis nie tylko radykalnie zwiększy możliwości bojowe fregat, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej, ale także ułatwi współdziałanie ze wspomnianymi niszczycielami.

Canberra zamierza nabyć dziewięć fregat za mniej więcej 35 miliardów dolarów. Wybór projektu ma zostać dokonany w przyszłym roku, a budowa pierwszej jednostki powinna ruszyć w stoczni w Adelajdzie w roku 2020. O kontrakt rywalizują BAE Systems z typem 26, Fincantieri z FREMM-em (na zdjęciu) i Navantia z F100. Wszyscy oferenci prezentowali na Pacific 2017 modele swoich okrętów.

Zobacz też: Chiny oskarżają Australię

(navyrecognition.com)

Marine Nationale