Saab podpisał z australijską grupą stoczniową Australian Submarine Corporation umowę na dostawy zmodernizowanych okrętowych systemów dowodzenia i nadzoru (ISCMMS) dla okrętów podwodnych typu Collins. Wartość kontraktu, który obejmie wszystkich sześć jednostek tego typu służące w Royal Australian Navy, wynosi 24,2 miliona dolarów australijskich (64,6 miliona złotych).

ISCMMS umożliwia kontrolę okrętu podczas manewrowania i pozwala na w pełni zintegrowane zarządzanie napędem, zanurzeniem, wytwarzaniem mocy oraz obsługą jednostki. Umowa dodatkowo obejmuje między innymi dostawy unowocześnionego sprzętu i części zamiennych. Umożliwi to modernizację australijskich okrętów podwodnych i przyczyni się do zwiększenia ich potencjału bojowego.

– W ramach pierwszego etapu projektu Saab Australia kompleksowo zaprojektował architekturę systemu, oprogramowanie i niezbędne wyposażenie – mówił Andy Keough, dyrektor Saaba w Australii. – Umowa jest potwierdzeniem sukcesu wykonanych prac, których rezultatem będzie wprowadzenie istotnych ulepszeń dla pozostałych jednostek z floty australijskich okrętów podwodnych. Prace projektowe i produkcyjne zostały wykonane w Australii.

Podczas pierwszego etapu projektu zaktualizowane elementy ISCMMS opracowane przez Saaba dostarczono do ASC, głównego wykonawcy prac przy okrętach typu Collins. Następnie zespół ASC zintegrował system na HMAS Collins. Drugi w kolejce jest HMAS Waller (prace zaplanowano na bieżący rok). Integracja nowego systemu na pozostałych australijskich okrętach podwodnych rozpocznie się w 2019 roku, kiedy dobiegną końca ich cykle remontowe.

– Cieszymy się z bliskiej współpracy z Saabem w celu zakończenia ostatniego etapu tego ważnego programu modernizacyjnego – powiedział Stuart Whiley, dyrektor generalny ASC. – Jego realizacja oznacza wysoki poziom zaangażowania lokalnego przemysłu i współpracy biznesowej w zakresie niezależnego zabezpieczenia eksploatacji okrętów podwodnych Royal Australian Navy.

Zobacz też: Australia planuje modernizację czołgów M1A1

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba